کد خبر: 98467 A

حق کامرانی را 100 درصد خوردند؛

چند سالی است بسکتبال آسیا برای تیم ملی کوچک است/تیمی که مقابل ایران قرار گرفت کاملاً دوپینگی بود/کامرانی بازی‌های ماندگاری از خود در زمین نشان داد.

رئیس فدراسیون بسکتبال تاکید کرد که ایران مهرماه میزبان مسابقات نوجوانان آسیا است و منتظریم سرپرست وزارت ورزش تأمین بودجه را اعلام کند که اگر این موضوع اتفاق نیفتد باعث آبروریزی است.

محمود مشحون در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که برای حضور تیم ملی در جام‌جهانی چه شرایطی را مهیا خواهد کرد؟ گفت: برای جام‌جهانی من شرایط را آماده نمی‌کنم. چیزی که در اختیار من قرار داده‌اند را برنامه‌ریزی می‌کنم. این تیم همیشه با نامادری دست و پنجه نرم کرده و حمایت نشده است. با تمام این بی‌حمایتی‌ها امروز به عنوان قهرمان بلامنازع آسیا شناخته می‌شود.

رئیس فدراسیون بسکتبال متذکر شد: همه مردم بازی‌ها را دیدند و متوجه شدند بسکتبالیست‌های ما با چه قدرتی به عنوان قهرمانی دست یافتند، در حالیکه 20 هزار تماشاگر در سالن فیلیپین حاضر بودند این تیم را شکست دادیم و برابر حریفان آسیایی قدرت‌نمایی کردیم. قدرت بسکتبال امروز برای همگان مشهود و آشکار است و حالا باید از این ملی‌پوشان و قهرمانان به خوبی حمایت کرد.

وی با اشاره به روند قهرمانی‌های بسکتبال ایران در سال‌های اخیر افزود: روند قهرمانی در بسکتبال سال‌ها است که وجود دارد. تیم زیر 17 سال ما که توانست سوریه را شکست دهد، تیمی است که نزدیک به 2 سال زیر نظر بهترین مربیان و کادر فنی فدراسیون کار می‌کند و البته ما خیلی امیدواریم آنها بتوانند در مسابقات آسیایی 2014 حرف اول را بزنند و قهرمان مسابقات شوند که باعث افتخار فدراسیون و ورزش کشور خواهد بود.

رئیس فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که آیا بسکتبال آسیا دیگر برای تیم ملی ما کوچک است یا خیر گفت: چند سالی است بسکتبال آسیا برای تیم ملی ایران کوچک است، منتهی این کوچکی را حاضر نشده‌اند آنطور که باید و شاید لمس کنند و جایگاه بزرگی برای آن به وجود بیاورند. بسکتبال 12 سال است به هر جا که می‌رود و به هر مسابقاتی که می‌رسد با دست پر بر می‌گردد و ما توانسته ایم تاکنون 58 مدال به دست آوریم که 48 مدال آن طلا است. تیم جوانان ایران تاکنون توانسته 3 بار به جام‌جهانی برود. تیم ملی بزرگسالان هم تاکنون 2 بار به مسابقات جهانی رفته که این می‌تواند برای ما بسیار باعث افتخار شود. ما توانستیم به المپیک 2008 پکن برویم. در سطح باشگاهی هم روند رو به رشد و قهرمانی‌های خوبی داریم. این کار و این شیوه تازه و جدید نبوده ولی توجه ویژه‌ای که براساس رشد بسکتبال می‌شده را نتوانسته‌ایم به دست آوریم.

مشحون درخصوص اینکه در جام ملت‌های آسیا همه از تیم ملی انتظار قهرمانی داشتند اما نه با این نتایج که بتوانیم اردن را به خوبی شکست دهیم و در مقابل چین سربلند بیرون بیاییم، گفت: خاطره بسیار تلخی را سال گذشته در چین از بازی با اردن داشتیم. بارها اعلام کردم و حتی مستندات آن هم موجود است که آن بازی باخت نبود، نوعی اقدام برنامه‌ریزی شده بود که حتی بر روی مربی ما هم کار کرده بودند تا بتوانند وی را عصبی کنند و از این موقعیت بهترین استفاده را داشته باشند. تیمی که مقابل ایران قرار گرفت کاملاً دوپینگی بود. همه موارد به گونه‌ای رقم خورد که ما نتوانیم به مرحله نیمه‌نهایی صعود کنیم و رقیب چین نشویم چون تیم ما آن سال بسیار پر قدرت بود و همه انتظار قهرمانی از ما داشتند و ایران را در المپیک 2012 می‌دیدند ولی بالاخره دسیسه ها کار خود را کرد و البته همه این موضوع را نپذیرفتند که ما گفتیم تیم آنها دوپینگی است.

وی ادامه داد: گاهی فکر می‌کردند توجیه می‌کنیم و چون باخته‌ایم این را می گوییم تا خود را تبرئه کنیم اما در این دوره ثابت شد این تیم با چه قدرتی ظاهر شد و حس انتقام‌جویی در بازیکنان ما موج می‌زد و موقعیت به گونه‌ای بود که بازیکنان می‌خواستند اردن را له کنند که این کار را هم کردند. عامل اصلی باز دارنده صعود ما به المپیک 2012 لندن کشور چین بود. بازیکنان ایران تصمیم گرفتند در جام ملت های آسیا چین را چین و واچین کنند و از پیش رو بردارند. بچه‌ها چیزی برای چینی‌ها نگذاشتند و آنها را به روزی انداختند که حتی فکرش را هم نمی‌کردند که بعد از باخت مقابل ایران مقابل بقیه تیم‌ها هم شکست خوردند.

رئیس فدراسیون بسکتبال در مورد اینکه تیم ملی ما با 9 پیروزی پیاپی و از دست دادن فقط یک کوارتر از جام ملت‌ها بیرون آمد. این اتفاق چگونه افتاد؟ متذکر شد: بعضی می‌گفتند سبدها استاندارد نبوده یا کوچک‌تر از حد معمول بوده، اما من می‌گویم اصلاً این‌طور نیست. مگر می‌شود سبد کوچک باشد آن هم در این بازی‌های مهم. سبدها کارشناسی شده بود و ناظر بازی با دقت آنها را چک می‌کرد. بازیکنان ما قدرت کافی داشتند که پیروز شدند. زمانی که قرعه کشی جام ملت‌ها اعلام شد همه گفتند ایران در گروه مرگ قرار گرفته اما من گفتم این گروه، گروه مرگ نیست، گروه تلاش است. ما اگر بخواهیم قهرمان شویم چه در بازی اول با چین بازی کنیم چه در بازی آخر مقابل این تیم قرار بگیریم باید از اول همه را از پیش رو برداریم. بازیکنان ما در تهران هم‌قسم شدند تا کلاهی را که در مسابقات سال گذشته در چین سرشان رفته بود از سر بردارند و هر بازی را قدرتمندتر از بازی قبل با اقتدار مقابل تیم‌های مختلف پیروز از میدان بیرون می‌آمدند.

وی در ادامه اظهار داشت: بازی با تایوان مرز ورود به جام‌جهانی بود. مطمئناً استرس به همه منتقل می‌شد. همه کادر فنی، بازیکنان، و حتی خود من که بیرون نشسته بودم استرس داشتم. ما می‌دانستیم که می‌توانیم قهرمان شویم اما بسکتبال در دهم ثانیه نتیجه عوض می‌کند و نمی‌شود پیش بینی کرد و صراحتاً اعلام کرد قهرمان خواهیم بود. ما همیشه در مسابقات به دنبال قهرمانی بوده‌ایم. کوارتر اول را مقتدرانه تایوان از ایران گرفت. البته نمی‌توان گفت خوش‌شانس بودند. متاسفانه هر توپ 3 امتیازی که انداختند گل شد. من فکر می‌کردم حلقه‌های سبد مغناطیسی شده بود که هر توپی را جذب می‌کند. در کوارتر دوم بازی بچه‌ها به خود آمدند و توانستیم تایوان را شکست بدهیم. بعد از آن بازی راحتی و روانی را با فیلیپین داشتیم که همه جور هزینه کرده بودند که قهرمان شوند اما ایران قهرمان شد چون روحیه همبستگی داشت. بازیکنان باتجربه ما مثل صمد نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی، حامد آفاق، تمامی بازیکنان جوان را مانند برادر کوچک خود در تمام موارد حمایت می‌کردند. ما یک خانواده بودیم که به فیلیپین رفتیم.

مشحون با بیان اینکه جای کامرانی در تیم منتخب جام‌ملت‌ها بسیار خالی بود، گفت: 100 درصد حق وی را خوردند، به این موضوع اعتقاد کامل دارم. کامرانی بازی‌های ماندگاری از خود در زمین نشان داد. وی را همه فلفل تیم می‌نامیدند. ترومه که مربی بزرگی است و در فیلیپین زندگی می‌کند مهدی کامرانی را نیروی خارق‌العاده می‌نامید. برای آنها ناخوشایند بود که 3 ورزشکار از یک کشور در تیم منتخب باشند. حق وی را مسلماً خوردند. در صدد هستم حق وی را هر جوری که شده جبران کنم. وی باید جزو 3 نفر می‌شد که متأسفانه حق وی را به بازیکن فیلیپینی دادند. هیچ‌کدام از اعمال و حرکات کامرانی با شماره 7 فیلیپین قابل قیاس نبود.

وی در مورد اینکه کشور ما مهرماه میزبان مسابقات نوجوانان آسیا است، گفت: قرار است میزبان باشیم. هزینه مسابقات بسیار سنگین است. منتظر هستیم سرپرست وزارت ورزش و جوانان تأمین بودجه را اعلام کند که ما آمادگی خود را قطعی کنیم. اگر این موضوع اتفاق نیفتد باعث آبروریزی است. ما میزبان هستیم و انصراف دادن ما از این مسابقات پرونده بدی را برای ما رقم خواهد زد. باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

مشحون در مورد اینکه اگر باشگاه‌ها قرارداد سال گذشته بازیکنان خود را پرداخت نکنند آنها را بازیکن آزاد اعلام می‌کنید یا خیر؟ گفت: دغدغه بزرگ بازیکنان عدم پرداخت قراردادهای آنها از طریق باشگاه‌هایی که بازی می‌کردند بود، به خصوص یکی از باشگاه‌ها که خیلی این موضوع را تکرار کرده و از همین جا اعلام می‌کنم اگر این وضعیت خود را درست نکنند نام باشگاه را اعلام خواهم کرد.

رئیس فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: ورزشکار قرارداد می‌بست، تعهدی انجام می‌شد اما پرداختی صورت نمی‌گرفت یا بازیکنان از من قول می‌گرفتند از حق و حقوق آنها دفاع کنم. قبلاً هم گفته بودم اگر این قراردادها زیر نظر فدراسیون بسته می‌شد این مشکلات پیش نمی‌آمد. کاری که من می‌توانم انجام دهم این است که اطلاعیه بدهم و آنها را موظف به پرداخت کنم. تصمیم نهایی این خواهد بود اگر باشگاه‌ها با بازیکنان تسویه حساب نکنند تمام قراردادها لغو می‌شوند و بازیکنان را آزاد اعلام می‌کنم تا بتوانند به هر جایی که خواستند بروند و قرارداد ببندند. 3 نفر از بازیکنان ما پیشنهادات خوبی از خارج از کشور دارند اما وطن خود را خیلی دوست دارند و علاقه‌ای هم به رفتن به خارج از کشور ندارند، اما این نابسامانی‌ها آنها را رنج می‌دهد و باعث بی تعادلی روحی و روانی آنها می‌شود.

گفت‌وگو: امیر هوشنگ چرخگر

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر