کد خبر: 99296 A

قصور و کم‌کاری را نمی‌پذیرم؛

خود را وامدار هیچ گروهی نمی‌دانم، الا اعتماد حسن روحانی/ سیاست ما حاکمیت نخبگان و ژنرال‌های ورزش است/نظام ورزش باید از دخالت‌های سیاسی به دور باشد/مبنای انتخاب مدیران ضابطه‌مند خواهد بود، نه بر مبنای رابطه‌ای و سفارش‌های بیرونی...

سرپرست وزارت ورزش و جوانان در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل جدید حوزه وزارتی تاکید کرد: سیاست قطعی ما در وزارتخانه حاکمیت نخبگان و ژنرال های ورزش در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم‌گیری است.

به گزارش ایلنا، مراسم معارفه کیومرث هاشمی مدیر کل جدید حوزه وزارتی و معارفه عصمت‌اله ساکی‌زاده، مدیر کل پیشین صبح امروز با حضور رضا صالحی امیری و معاونین و مدیران کل ستادی وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان در این مراسم با تاکید بر اینکه مبنای کارها و تصمیماتش در حوزه ورزش و جوانان بر مبنای تعجیل، جنجال، تصمیم‌های احساسی و رفتارهای آنی و زودگذر نیست، گفت: به شخصه به ثبات تشکیلات اصرار دارم و معتقدم قطار ورزش و جوانان باید بدون آنکه حرکتش متوقف و کند شود، شتاب گرفته و با سرعت بیشتری به حرکت خود در جهت دستیابی به اهداف کلان ورزش و جوانان ادامه دهد.

وی در این زمینه اضافه کرد: با چنین رویکردی تعجیلی در انتخاب همکارانم ندارم و می‌خواهم با مجموعه معاونان و مدیرانی که در حال حاضر در خدمت ورزش و جوانان هستند، کارمان را ادامه دهیم. بنابراین از همکارانم انتظار دارم با قوت و انگیزه بیشتری به کار خود ادامه دهند، چراکه هیچ قصور و کم کاری را در جهت پیشبرد امور نمی‌پذیرم. بدیهی است آمدن هر فردی جدیدی به مجموعه ستادی باید مایه امید و نشاط باشد و انگیزه و شوق بیشتری را جهت کار و خدمت در همکاران بر انگیزد.

صالحی با تاکید بر حفظ کرامت انسان‌ها، تصریح نمود: مبنای کار دولت تدبیر و امید بر حفظ کرامت انسان‌ها و بویژه مدیران است و یقینا با چنین نگاهی باید پرونده انگ‌زنی، تهمت و افترا به افراد بسته شود و همه برادرانه و در فضایی سالم و با نشاط به مسوولیتی که بر عهده داریم در جهت خدمت به مردم عمل کنیم. تغییر و تحول جدید در چند پست مدیریتی وزارتخانه نیز به معنای ورود انرژی جدید به مجموعه سازمانی در جهت سرعت بیشتر قطار در حرکت است و یقینا چنین مساله‌ای اصلا به معنای پیاده کردن دیگران و تخریب آنان نیست. به سخن دیگر پیام مشخص و روشن من این است که از پیش داوری‌ها پرهیز کرده و به شدت از این پیش فرض که فردا چه خواهد شد؛ اجتناب نمایید.

وی افزود: موضوعی که همواره باید بدان پایبند باشیم مبانی اخلاقی است که مبانی آن سطح مختلفی دارد که یکی از سطوح آن فردی است. در حقیقت اگر ما به لحاظ مسوولیت حق داریم پست‌های افراد را در محیط سازمانی جابجا کنیم، اما به هیچ‌وجه حق نداریم کرامت انسان‌ها و شان و جایگاه آنها را با بازی گرفته و تخریب کنیم.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه کارهای زیادی در ورزش برای انجام دادن وجود دارد، تصریح کرد: ما امروز فرصت این را نداریم که به گذشته پرداخته و آن را نقد کنیم، نگاه ما به آینده است و در این مسیر نباید از کوچکترین فرصتی چشم بپوشیم. من مجموعه ای از برنامه‌ها و اهداف کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت را با همفکری بزرگان ورزش در 3 دهه گذشته و طی دو ماه فعالیت در کارگروه‌های تخصصی نوشته‌ایم و بر این مبنا تاکید دارم سیاست قطعی ما در وزارت ورزش و جوانان حاکمیت نخبگان و ژنرال‌های ورزش در فرآیندهای تصمیم سازی و تصمیم‌گیری است. این فرآیند صرفا به معنای تصدی پست‌ها نیست، چراکه همه می‌توانند با چنین رویکری به ما کمک کنند و ما با آغوش باز از تمام فکرها و نظرها در جهت توسعه ورزش و موضوعات کلیدی جوانان استقبال می‌کنیم. نکته مهم در این رابطه فراهم آوردن ساز و کارهای استفاده از فکر و تفکر نخبگان است که بنا داریم با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و مشورتی، از تعامل و هم‌فکری سازنده اصحاب فن و صاحبان دانش استفاده کرده و بهره‌مند شویم.

وی با اشاره به اینکه در انتخاب مدیران وزارت ورزش و جوانان به 3 فاکتور تعهد، تخصص و مقبولیت توجه اساسی دارد، انتخاب کیومرث هاشمی به عنوان مدیر کل حوزه وزارتی را منبعث از چنین نگاهی دانست و گفت: مبنای انتخاب مدیران بر مبنای شاخصه‌های علمی تعریف شده و بنده در انتخاب همکارانم نگاه به مجموعه مدیران داخل وزارتخانه دارم، مگر آنکه در جاهایی مجبور شوم که از ظرفیت مدیران خارج از مجموعه استفاده کنم. بنابراین مبنای انتخاب مدیران ضابطه‌مند خواهد بود، نه بر مبنای رابطه‌ای و سفارش‌های بیرونی که اصولا بنده با تغییر مدیران به صورت اتوبوسی مخالف بوده و تاکید دارم باید از درون مجموعه این فرصت را در اختیار مدیرانی قرار دهیم که هم صاحب تجربه و ظرفیت‌های مدیریتی هستند و هم با حضور خود انرژی‌های تازه‌ای را به مجموعه در جهت خدمت بیشتر تزریق می‌کنند.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان افزود: خوشحالم با چنین نگرش و منطقی، امروز اولین حرکت ما با حضور دوباره کیومرث هاشمی در مجموعه ورزش همراه شده است. انتخابی که بر اساس مطالعه لازم انجام شده و باید همین جا این نکته را نیز تاکید کنم که بنده در آمدن به وزارت ورزش و جوانان خود را وامدار هیچ گروهی نمی‌دانم، الا اعتماد حسن روحانی رییس جمهوری محترم که ایدوارم بتوانم به همراهی و همکاری معاونان و مدیران محترم در مجموعه وزارت ورزش و جوانان، اعتماد ایجاد شده را پاسخ مثبت دهیم.

وی با تاکید بر اینکه وزارت ورزش و جوانان، ظرفیت‌های بالایی به لحاظ نیروی انسانی دارد، اضافه کرد: ارتقای دانش نیروی انسانی و کشف و شناسایی نیروهای درون سازمانی، دو کار مهمی است که باید در جهت خلاقیت و تحول سازمانی مورد توجه قرار گیرد و هنر ما و مجموعه همکارانم باید این باشد که این نیروها را شناسایی کرده و بستر فعالیت را در اختیار آنان قرار دهیم. این اتفاقی است که الزاما باید در جهت چرخش نیروی انسانی و ایجاد انگیزه در بین همکاران وزارت ورزش و جوانان مورد توجه قرار گیرد.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه نظام ورزش باید از دخالت‌های سیاسی به دور باشد، گفت: ورود سیاست به مساله ورزش مثل موریانه‌ای می‌ماند که ساختار ورزش را می‌بلعد و بنده اهتمام ویژه دارم که در عزل و نصب‌ها ملاحظات سیاسی را در انتخاب‌هایم راه ندهم و این کار را با مطالعه و بینش لازم و بر اساس 3 شاخصه مورد اشاره انجام دهم.

وی افزود: با چنین نگاهی کیومرث هاشمی انتخاب شده‌اند و من از وی خواسته‌ام علاوه بر کارهای حوزه وزارتی، حجم زیادی از امور ستادی را نیز که معمولا به سمت وزیر سرازیر شده و وی را از انجام کارهای کلان باز می‌دارد، انجام دهند. بی‌شک وظیفه هر وزیری مدیریت راهبردی و استراتژیک در جهت رصد امور، تدارک و تامین منابع مالی لازم و ایجادساز و کارهای جدید برای تغییر و تحولات تشکیلاتی و استراتژیک است و از این حیث هر معاون و مدیر ستادی در حوزه ورزش و جوانان باید امور مربوط به خود را به بهترین شکل انجام داده و در امور ستادی نیز با کیومرث هاشمی هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

صالحی با اشاره به اینکه در مجموع 50 موضوع مربوط به حوزه ورزش و جوانان را مورد شناسایی قرار داده که باید در برنامه راهبردی وزارت مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در جلسات هم اندیشی که در آینده با معاونان و مدیران ستادی وزارت خواهیم داشت، این برنامه ها را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد تا پس از تایید، به مورد اجرا در آید.

وی محور حرکت در وزارت ورزش و جوانان را بر اساس برنامه محوری و در راستای اهداف کلان توسعه فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: یکی از آسیب‌های نظام مدیریت نگاه فعالیت محور است که هر مدیری را به امور روزمره رسانده و او را از حرکت های توسعه‌ای باز می‌دارد. بر این اساس شاهد بوده‌ایم هر وزیری که آمده در فرایند کمی گرایی گرفتار شده در حالیکه من می‌خواهم وارد این حجم از فعالیت‌های سازمانی نشوم و با پرداختن به فعالیت‌های کلان، حرکت‌های توسعه‌ای ورزش و جوانان را شتاب بیشتری ببخشم.

سرپرست وزارت ورزش و جوانان ضمن اینکه از معاونان و مدیران خواست تا با کیومرث هاشمی در جهت پیشبرد امور همکاری لازم را داشته باشند، از تلاش‌های ساکی‌زاده در دوره مسوولیتش تشکر و قدردانی کرد و گفت: ان‌شاء الله از توان و تجربه وی در جایی مناسبی همچنان بهره مند خواهیم شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر