کد خبر: 68457 A

انتخابی مسابقات قهرمانی جهان؛

رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان 2014 مردان و زنان به ترتیب در کشورهای لهستان و ایتالیا برگزار می‌شود.

مسابقات والیبال انتخابی قهرمانی جهان والیبال(مردان) 2014 در لهستان برگزار می‌شود که برنامه و فرمول آن توسط فدراسیون جهانی والیبال اعلام شد.

به گزارش ایلنا، رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان 2014 مردان و زنان به ترتیب در کشورهای لهستان و ایتالیا برگزار می‌شود. به دلیل آنکه قهرمان این مسابقات به طور مستقیم به مسابقات جام‌جهانی والیبال در سال 2015 صعود خواهد کرد که حکم اولین بازی‌های انتخابی المپیک 2016 ریو دو ژانیرو را خواهد داشت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر اساس برنامه مصوب کنفدراسیون‌ها در مسابقات انتخابی، تیم‌ها در قاره‌های خود به رقابت خواهند پرداخت و 23 تیم برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان در لهستان در سال آینده انتخاب می‌شوند.

150 کشور به منظور شرکت در رقابت‌های انتخابی مسابقات جهانی اعلام آمادگی کردند. این در حالی‌ است که این تعداد در سال 2010 به 113 کشور رسیده بود. تعداد سهمیه‌های مربوط به هر قاره در این مسابقات به قرار زیر است:

تعدادسهمیه‌ها
44 آسیا
23 آفریقا
ایتالیا (میزبان)+ 9 لهستان(میزبان)+8 اروپا
23 امریکای جنوبی
65 امریکای شمالی


اروپا
از 9 سهمیه قاره اروپا لهستان میزبان مسابقات به صورت مستقیم وارد این مسابقات شد. دو تیم اول مسابقات قهرمانی والیبال اروپا در سال 2013 نیز به طور مستقیم به جام جهانی راه می‌یابند اما دیگر تیم‌های اروپا برای کسب 6 سهمیه باقیمانده باید با هم به رقابت بپردازند.

12 تیم اول قاره به دور سوم بازی‌های انتخابی صعود خواهند کرد. دور اول بازی‌ها با 28 تیم و در 7 گروه برگزار می‌شود که تیم‌های اول این دور به صورت مستقیم وارد بازی‌های دور سوم می‌شوند و تیم‌های دوم هر گروه باید در دور دوم با هم رقابت کنند(2 تا 6 اکتبر 2013)

دور سوم از 3 تا 5 ژانویه با حضور 20 تیم در 5 گروه برگزار خواهد شد. برندگان هر گروه به علاوه بهترین تیم دوم این رقابت‌ها 6 سهمیه دیگر اروپا را در جام جهانی والیبال 2014 تصاحب خواهند کرد.

گروه بندی مرحله اول این بازی‌ها:
گروه A: هلند، کرواسی(میزبان)، بوسنی هرزگوین، آذربایجان
گروه B: اسلونی(میزبان)، رژیم اشغالگر قدس، مجارستان، مولداوی
گروه C: استونی(میزبان)، لاتویا، بلاروس، دانمارک
گروه D: بلژیک(میزبان)، اتریش، رومانی، ایرلند شمالی
گروه E: یونان، سوئد(میزبان)، نروژ، ایسلند
گروه F: اکراین، مونته نگرو، مقدونیه(میزبان)، آلبانی
گروه G:لوکزامبورگ، قبرس (میزبان)، اسکاتلند، سن ماریو

آسیا
مسابقات انتخابی آسیا نیز برای کسب 4 سهمیه در 3 مرحله برگزار خواهد شد:
در مرحله اول که به صورت منطقه ای و تنها در بین تیم‌های غرب آسیا برگزار می‌شود 10 تیم حضور دارند که در 3 گروه تقسیم می‌شوند. دو تیم اول این مسابقات از منطقه غرب آسیا به دور بعد صعود خواهند کرد.

در مرحله دوم مسابقات انتخابی منطقه‌ای در 6 گروه صورت می‌گیرد که منطقه آسیای میانه و غرب هر کدام در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند. این درحالی است که منطقه شرق و جنوب شرق آسیا هر کدام در یک گروه تقسیم بندی می‌شوند. برترین تیم‌های شرکت کننده در این دو مرحله برای رقابت‌های دور سوم و نهایی خود را آماده می کنند.

در مرحله سوم 10 تیم برتر مسابقات آسیای میانه، شرق و غرب آسیا به همراه تیم های ایران، ژاپن، چین،،کره جنوبی، استرالیا و نیوزلند باید در چهار گروه به مصاف هم بروند که چهار تیم اول هر گروه در نهایت به مسابقات جام جهانی لهستان در سال 2014 راه خواهند یافت.

آمریکای مرکزی و شمالی
در این قاره مسابقات والیبال قهرمانی 2014 آمریکای مرکزی و شمالی مشخص کننده 6 سهمیه این قاره در جام جهانی والیبال 2014لهستان می‌باشد.
تیم‌های اول هر گروه در مرحله دوم جواز حضور در دور نهایی را پیدا می‌کنند که در هر گروه 4 تیم حضور دارند. بدین ترتیب 6 تیم اول این مسابقات به طور مستقیم به دورسوم خواهند رفت.

برترین تیم‌های 4گروه و 4 تیم اول هر گروه و بهترین تیم‌های مسابقه پلی‌آف بین تیم‌های دوم هر گروه جواز حضور در مسابقات جام جهانی را کسب خواهند کرد.

آمریکای جنوبی
تیم‌های اول و دوم مسابقات قهرمانی قاره افریقا به طور مستقیم وارد مسابقات جهانی خواهند شد و دیگر تیم‌ها برای کسب تنها سهمیه باقیمانده این قاره به صورت پلی‌آف با هم به رقابت می‌پردازند. آرژانتین، شیلی، کلمبیا، پرو، اروگوئه و ونزوئلا تیم‌هایی هستند که از قاره آمریکای جنوبی به جام جهانی والیبال 2014 لهستان راه یافته اند.

آفریقا
تعداد قابل توجه 43 تیم در آفریقا برای کسب 3 سهمیه این قاره در مسابقات جام جهانی والیبال به رویارویی هم می‌روند. افریقا نیز 3 مرحله مسابقات انتخابی در پیش خواهد داشت که در آن همانند قاره آسیا ابتدا به شکل منطقه‌ای در دو دور اول با هم رقابت خواهند کرد که این بازی‌ها از ماه می تا نوامبر خواهد بود. پس از انجام این مسابقات 15 تیم به دور نهایی مسابقات انتخابی راه خواهند یافت که در ژانویه 2014 برگزار خواهد شد.

در پایان این بازی‌ها که در 3 گروه 5 تیمی صورت خواهد گرفت، تیم‌های اول هر گروه به مسابقات جام جهانی صعود خواهند کرد. از 5 کنفدراسیون والیبال جهان، امریکای مرکزی و شمالی با 8 تیم از مردان و 8 تیم از زنان دور اول مسابقات انتخابی خود را در سال 2012 برگزار کرد که 3 تیم اول به دور بعدی مسابقات راه یافتند. این رقابت تا دور سوم ادامه پیدا خواهد کرد تا تکلیف 5 تیم شرکت کننده در از این قاره به مسابقات جام جهانی مشخص شود.

مسابقات جهانی مردان هر 4 سال یک بار برگزار می‌شود که ایتالیا میزبان مسابقات سال 2010 بود که در آن برزیل برای سومین بار پیاپی از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر