کد خبر: 4666 A

صعود به جام جهانی سخت شده است؛

سوال من این است که چرا تیم ملی ما با ترکیب کامل خود در زمین ورزشگاه آزادی مقابل قطر و همچنین در ورزشگاه هموار تاشکند نتوانست بازی خوبی ارایه کند؟.

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان با بیان اینکه برنامه هایی کارلوس کی روش در ایران جواب نداده، گفت: اندیشه‌های این مربی با وجود تمام بزرگی که دارد به درد فوتبال ایران نمی‌خورد.

منصور پورحیدری در گفتگو با خبرنگار ایلنا اضافه کرد: متاسفانه تفکرات کی روش آن بازدهی لازم برای حرکت رو به جلو فوتبال ایران را نداشته است. برای مثال شما ببینید در رشته والیبال ما یک مربی آرژانتینی تبار و نامدار را همزمان با کارلوس کی روش استخدام و بعد از مدتی تغییرات شگرفی را در تیم ملی والیبال مشاهده کردیم. ولاسکو بلافاصله بعد از حضور در ایران یک سری بازیکنان جوان را به تیم ملی والیبال اضافه کرد و نتایجی را رقم زد که برای بسیاری قابل باور نبود. اما در همین سطح کارلوس کی روش نه اینکه مربی ضعیفی باشد اما کارش در فوتبال کشورمان جواب نداده است.

وی ادامه داد: از زمان آمدن کی‌روش به ایران برنامه کوتاه مدت تیم ملی صعود به جام جهانی بود که هم‌اکنون با سختی
‌های زیادی در این مسیر مواجه هستیم. بعد از آن هم برنامه بلندمدتی داریم که سرو سامان دادن به فوتبال کشوراست که البته این موضوع به کارلوس کی روش ارتباطی ندارد و باشگاه‌ها باید کارهای زیربنایی و پایه‌ای را در دستور کار قرار داده و با یک برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری لازم آن را پیگیری کنند.

این کارشناس فوتبال کشورمان در خصوص اینکه بسیاری از کارشناسان و اهالی فوتبال معتقدند میانگین سنی بازیکنان تیم ملی بالا است و آنها را بازیکنان میلیاردی می نامند، گفت: پرداختن به این موضوعات کار اشتباهی است که متاسفانه برخی از کارشناسان در روزهای گذشته به این موضوع پرداخته اند. اگر بازیکنان دعوت شده ضعیف هستند این ایراد را باید از کارلوس کی روش گرفت که آنها را انتخاب کرده و یا در ترکیب قرار داده است. ضمن اینکه من معتقدم بازیکنان تیم ملی مانند نکونام و کریمی از جمله نفرات تاثیرگذار تیم ملی هستند و باید بررسی شود که چرا و به چه دلیل این دو بازیکن نمی توانند در حد خود ظاهر شوند.

پورحیدری تاکید کرد: این اشتباه است که ما تمام تقصیرات را گردن بازیکنان انداخته و آنها را تحت فشار قرار دهیم چرا که این سرمربی تیم ملی است که نفرات را انتخاب و ارنج می کند. درست است در کنار بازیکنان با تجربه ای مانند کریمی و نکونام نفرات جوانی نیز باید به تیم ملی دعوت شوند اما کی روش بیشتر از اینکه وقت خود را برای بازیکنان داخلی صرف کند، به فکر جذب نفراتی است که بیرون از ایران بازی می کنند و برای تماشای لیگ خودمان وقت نمی گذارد.

وی افزود: متاسفانه بعد از شکست مقابل لبنان برخی از دوستان زمین نامطلوب ورزشگاه لبنان را بهانه این شکست کردند. البته شاید این بهانه خوبی باشد اما سوال من این است که چرا تیم ملی ما با ترکیب کامل خود در زمین ورزشگاه آزادی مقابل قطر و همچنین در ورزشگاه هموار تاشکند نتوانست بازی خوبی ارایه کند؟. بنده اگر گفتم همین امروز کارلوس را اخراج کنید به این دلیل بود که به این نتیجه رسیدم برنامه و اندیشه‌های او در فوتبال ایران جواب نداده و برای ما حضور درجام جهانی بسیار مهم است که تحقق آن بسیار سخت شده.

پورحیدری در خصوص انتقاداتی که درباره برخی از ملی پوشان مطرح می شود، گفت: وقتی بازیکنی را مربی تیم ملی دعوت می کند به طور یقین او هم به دعوت سرمربی تیم ملی لبیک می گوید. حضور در تیم ملی آنقدر با ارزش است که اگر اکنون مرا هم به تیم ملی دعوت کنند نه نمی‌گویم اما این مربی است که باید بداند چه بازیکنانی آماده تر هستند و آنها را دعوت کند.

وی ادامه داد: من اعتقاد دارم که بازیکنان مقصر نیستند و این سرمربی تیم است که باید پاسخگو باشد. ضمن اینکه اردوهای بلند مدت بازیکنان را فرسوده می کند و ما باید در این گونه موارد دقت بیشتری انجام دهیم. مطمئنا کفاشیان به عنوان رئیس فدراسیون تمام تلاش خود را برای صعود تیم ملی به جام جهانی انجام می دهد چرا که حضور در جام جهانی از برنامه های کوتاه مدت ما است اما این هم که بخواهیم تمام تقصیرات را بر گردن بازیکنان بیندازیم بی انصافی است.

 

تیم ملی فوتبال کی روش منصور پورحیدری جام جهانی فوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر