کد خبر: 105 A

روسیه که از گذشته با اعمال هر نوع تحریم فراتر قطعنامه‌های شورای امنیت مخالف بوده، تحریم‌های یک‌جانبه جدید آمریکا را «باج‌خواهی آشکار» و «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» توصیف کرده است.

ایلنا: روسیه به تندی از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و هشدار داده است که مجازات بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و کشتیرانی که به صادرات نفت ایران کمک می‌کنند، می‌تواند بر روابط روسیه و آمریکا تاثیر منفی بگذارد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، روسیه که از گذشته با اعمال هر نوع تحریم فراتر قطعنامه‌های شورای امنیت مخالف بوده، تحریم‌های یک‌جانبه جدید آمریکا را «باج‌خواهی آشکار» و «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» توصیف کرده است.

تحریم جدیدی که کنگره آمریکا در روز اول ماه آگوست تصویب کرده به تحریم‌هایی که «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه دسامبر به قانون تبدیل کرد، افزوده می‌شود.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای گفت: «از تدابیر محدود کننده‌ای صحبت می‌کنیم که نه تنها متوجه ایران می‌شوند، بلکه شرکت‌ها یا افرادی که طرف معامله این كشور هستند را نیز هدف قرار می‌دهند.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «تلاش‌هایی که برای تعمیم شمول قوانین داخلی آمریکا به کل جهان صورت می‌گیرد را کاملا غیرقابل قبول می‌دانیم. شیوه‌های باج‌خواهی آشکار که آمریكا علیه شرکت‌ها و بانک‌های سایر کشورهای جهان اعمال می‌کند را مردود می‌دانیم.»

وزارت خارجه روسیه همچنین تاكید كرد: «آنهایی که در واشنگتن هستند باید این مسئله را در معادلاتشان وارد کنند که اگر تبعات محدودیت‌های اعمال شده آمریکا، متوجه کارگزاران روسی شود، روابط دوجانبه ما به شدت صدمه خواهد دید.»

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود تاکید کرد که افزایش فشار بر تهران می‌تواند موفقیت مذاكرات گروه 1+5 و ایران را به مخاطره بیندازد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر