کد خبر: 109 A

در بین اعتصاب‌کنندگان، چهره‌های سرشناسی نظیر «آرنالدو اوتگی» از اعضای ارشد جدایی‌طلبان باسک که از سال 2009 میلادی زندانی است، دیده می‌شود.

ایلنا: حدود 110 تن از اعضای گروه «اتا» که در زندان مادرید دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند، با هدف آزادی «ایوسو اوریبه چه برریا» یکی ازهمبندان خود دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، این زندانی به علت عود کردن بیماری سرطان به بیمارستان «سن سباستین» مادرید منتقل شده و از شرایط فیزیکی مناسبی برای تحمل زندان برخوردار نیست.

اعتصاب‌کنندگان از مسئولان اسپانیا می‌خواهند اجازه داده شود تا همبند آنها روزهای پایانی عمر خود را در آزادی و همراه خانواده‌اش سپری کند.

ایوسو اوریبه چه برریا یکی از اعضای سازمان جدایی‌طلب باسک در سال‌های پایانی دهه 90 میلادی به جرم دست داشتن درچندین فقره قتل و گروگان‌گیری، محاکمه و به 32 سال حبس محکوم شد.

در بین اعتصاب‌کنندگان، چهره‌های سرشناسی نظیر «آرنالدو اوتگی» از اعضای ارشد جدایی‌طلبان باسک که از سال 2009 میلادی زندانی است، دیده می‌شود. فردی که گفته می‌شود نفوذ زیادی در منطقه باسک دارد و نمی‌توان مواضعش را به آسانی نادیده گرفت.

اما «کارلوس فلوریانو» از سران حزب دست راستی حاکم اسپانیا در واکنش به این اعتصاب غذا گفت: «حزب مردم همواره خواستار پایبندی کامل به قانون است و به هیچ عنوان از اعتصاب‌ها و تحریکاتی که شکل تئاتر به خود بگیرد، حمایت نمی‌کند.»

نظر اپوزسیون هم تفاوت چندانی با موضع دولت نداشت. «آلفردو پرز روبالکابا» دبیرکل حزب سوسیالیست در این‌باره گفت: «از دولت می‌خواهم که در این رابطه قانون را اجرا کند و مطمئن هستیم که همین کار را هم خواهد کرد. با توسل به قانون است که می‌توان این گونه شرایط را با در نظر داشتن سیاست‌های ضد تروریستی حل کرد.»

سازمان جدایی‌طلبان باسک، از ماه اکتبر سال 2011 میلادی با هدف پایان خشونت 43 ساله در اسپانیا که دست کم جان 850 تن را گرفته است، سلاح بر زمین گذاشته ولی تاکنون دولت مرکزی مادرید از مذاکره با این سازمان خودداری کرده و خواستار انحلال بدون قید و شرط اتا شده است.

گفته می‌شود در مجموع حدود 600 تن از اعضای این سازمان در زندان‌های اسپانیا در حبس به سر می‌برند.

اخیرا دولت این کشور با انتقال برخی از آنها به زندان‌های نزدیک‌تر به محل زندگی خانواده‌هایشان موافقت کرده است.

جمعی از 100 زندانی این سازمان که در زندان‌های فرانسه دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند هم طبق آخرین گزارش‌ها به جمع اعتصابیون پیوسته‌اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر