کد خبر: 12814 A

هیلاری كلینتون:

هیلاری کلینتون با تاكید بر این‌كه رئیس‌جمهوری آمریكا و معاون وی مسئول تامین امنیت دیپلمات‌ها نیستند، گفت: «مسئولیت بیش از ۶۰ هزار کارمند وزارت خارجه که اینجا و آنجای جهان هستند با من است.»

«هیلاری کلینتون» وزیر خارجه آمریكا در مصاحبه‌ با شبكه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که مسئولیت آنچه ماه گذشته میلادی در کنسولگری آمریکا در بنغازی اتفاق افتاده متوجه وی است، نه کاخ سفید.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، هیلاری کلینتون با تاكید بر این‌كه «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریكا و «جو بایدن» معاون وی مسئول تامین امنیت دیپلمات‌ها نیستند، گفت: «مسئولیت بیش از ۶۰ هزار کارمند وزارت خارجه که اینجا و آنجای جهان هستند با من است.»

این اظهارنظر پس از شدت گرفتن انتقادات از عملکرد دولت اوباما در زمینه تامین امنیت دیپلمات‌هایش صورت می‌گیرد.

بیش از یک ماه پیش، حمله مهاجمان مسلح به کنسولگری آمریکا در بنغازی به کشته شدن سفیر و سه دیپلمات دیگر این کشور منجر شد.

به نظر می‌رسد کلینتون خواسته است در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، از فشاری که بر باراک اوباما وارد می‌شود، بکاهد. انتقاد از عملکرد دولت در جریان واقعه بنغازی یکی از مواردی است که «میت رامنی» رقیب جمهوری‌خواه اوباما از آن برای زیر سوال بردن سیاست خارجی دولت دموكرات آمریكا بهره می‌برد.

رامنی می‌گوید كه دولت اوباما اقدام‌های امنیتی لازم را برای تامین امنیت دیپلمات‌ها انجام نداده و درک نادرستش از ماهیت آن حمله به مرگ دیپلمات‌ها منجر شده است.

کلینتون تاكید می‌كند كه رئیس‌جمهوری آمریكا و معاون وی در جریان تصمیمات جزئی و به خصوصی که توسط کارشناسان امنیتی گرفته می‌شود، نیستند.

یکی از محورهای اصلی حمله جمهوری‌خواهان به اوباما در این زمینه، توضیحات متفاوتی است که دولت وی در مقاطع مختلف درباره واقعه بنغازی ارائه کرده است.

دولت اوباما نخست اعلام کرد که حمله به کنسولگری با برنامه‌ریزی قبلی انجام نشده بوده، اما بعدتر آن را یک حمله تروریستی برنامه‌ریزی‌شده توسط گروهی مرتبط با القاعده دانست.

کنگره آمریکا، وزارت خارجه را برای انتشار اطلاعات مرتبط با حمله به کنسولگری در بنغازی تحت فشار گذاشته است. هفته گذشته چند تن از مقام‌های وزارت خارجه با حضور در کنگره گفتند که درخواست کنسولگری بنغازی از وزارت خارجه برای اقدام‌های امنیتی بیشتر مورد توجه قرار نگرفته بود.

جو بایدن در مناظره هفته گذشته با «پل رایان» معاون رامنی، گفت که کاخ سفید در جریان درخواست محافظت بیشتر نبوده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر