کد خبر: 12883 A

به دنبال آغاز تحقیقات درباره كمك ریاض به سركوب مخالفان بحرینی؛

«كمیته امور خارجی» پارلمان انگلیس ماه گذشته میلادی اعلام كرده بود كه تحقیقات گسترده‌ای را در روابط انگلیس با عربستان و بحرین به علت سركوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مخالفان بحرین آغاز می‌كند.

به دنبال انتقاد پارلمان انگلیس از دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین برای سركوب انقلاب این كشور، مقام‌های ریاض تهدید به بازنگری روابط خود با لندن كردند.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه القدس العربی، برخی از مسئولان عربستان تصریح كردند كه ریاض در حال ارزیابی دوباره روابط خود با انگلیس و بررسی همه گزینه‌ها است.

این مسئولان گفتند كه عربستان هنوز به مرحله تهدید به لغو قراردادهای تجاری با انگلیس نرسیده است.

بنا بر این گزارش، «كمیته امور خارجی» پارلمان انگلیس ماه گذشته میلادی اعلام كرده بود كه تحقیقات گسترده‌ای را در روابط انگلیس با عربستان و بحرین به علت سركوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مخالفان بحرین آغاز می‌كند.

این كمیته تصریح كرد كه در این تحقیقات به شكل گسترده چگونگی ایجاد توازن در مصالح و منافع انگلیس در عربستان و بحرین در زمینه‌های دفاع، تجارت، امنیت، مبارزه با تروریسم و حقوق بشر مورد بازبینی قرار می‌گیرد. این در حالی است كه عربستان بر این باور است كه تحقیقات كمیته امور خارجی پارلمان انگلیس باعث شده است كه فعالان شیعه بحرین بر حكومت این كشور فشار بیاورند.

در همین حال، شاهزاده «محمد بن نواف آل سعود» سفیر عربستان در لندن به شبكه خبری «بی‌بی‌سی» گفت كه كشورش با هیچ گونه دخالت خارجی در كشورهای شورای همكاری خلیج فارس كنار نمی‌آید و اجازه چنین دخالتی را نمی‌دهد.

وی همچنین تاكید كرد كه روابط عربستان با كشورهای عضو این شورا مساله داخلی میان این شش كشور (عربستان، كویت، قطر، عمان، امارات و بحرین) است.

شاهزاده محمد تصریح كرد كه كشورش نیروهای گارد ملی خود را برای سركوب تظاهرات اصلاح‌طلبان به بحرین نفرستاده است بلكه به عنوان عضو شورای همكاری خلیج فارس واحدهای ویژه را برای حمایت از تاسیسات حیاتی و زیرساخت‌های بحرین به این كشور فرستاده است و در هیچ گونه عملیات امنیتی علیه شهروندان بحرینی شركت نكرده است.

در تحولی دیگر، وزارت خارجه انگلیس به دلیل جایگاه عربستان به عنوان شریك تجاری بزرگ و بزرگ‌ترین تولید كننده نفت در جهان از تحقیقات پارلمان این كشور درباره ریاض چندان راضی نیست. سخنگوی این وزراتخانه به شبكه خبری بی‌بی‌سی گفت كه دولت انگلیس به تحقیقات پارلمان احترام می‌گذارد اما در زمان مقتضی به آن پاسخ می‌دهد.

دولت انگلیس در ماه دسامبر سال 2006  میلادی و در زمان «تونی بلر» نخست‌وزیر وقت این كشور، تحقیقات «دفتر جرایم كلاهبرداری خطرناك» درباره اتهام احتمالی دادن رشوه به مسئولان عربستانی توسط شركت تسلیحاتی بزرگ «بی ای ای» برای دستیابی به قراردهای بزرگ تسلیحاتی را پس از تهدید ریاض به متوقف كردن همكاری با انگلیس در زمینه مبارزه با تروریسم متوقف كرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر