کد خبر: 1372 A

سازمان كشورهای آمریكای لاتین:

در پایان جلسه وزاری خارجه اعضای سازمان كشورهای آمریكای لاتین، قطعنامه‌ای صادر شد که در آن سران کشورها خواستند که موضوع آسانژ به طور مسالمت‌آمیز میان انگلیس و اکوادور حل و فصل شود.

اعضای سازمان کشورهای آمریکای لاتین در واشنگتن قطعنامه‌ای را صادر کرده و در آن از اکوادور و انگیس خواستند تا به پرونده «جولیان آسانژ» موسس پایگاه اینترنتی «ویكی لیكس» به طور صلح‌آمیز پایان دهند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دولت اکوادور به آسانژ پناهندگی سیاسی داده است اما وی به دلیل نگرانی از دستگیر شدن توسط پلیس انگلیس، قادر به ترک سفارتخانه این کشور در لندن نیست.

کشورهای آمریکای جنوبی پیش از این از اعطای پناهندگی اکوادور به آسانژ حمایت کرده بودند.

نزدیک به سه ماه است که جولیان آسانژ در سفارت اکوادور در انگلیس به سر می‌برد و ماجرای وی باعث ایجاد تنش‌هایی میان دولت انگلیس و اکوادور شده است.

البته شهرت وی از زمان انتشار اسناد محرمانه سفارتخانه‌های مختلف از سراسر جهان به وجود آمد. در میان اسناد منتشر شده، مواردی وجود داشت که بیانگر رفتار غیرقانونی نیروهای ارتش آمریکا در عراق بود.

دیروز ـ جمعه ـ به درخواست دولت اکوادور، نشستی در واشنگتن برگزار شد که ۳۴ کشور از اعضای سازمان کشورهای آمریکای لاتین در آن حضور داشته و درباره وضعیت آسانژ گفت‌وگو کردند.

در پایان جلسه که وزاری خارجه کشورهای عضو در آن شرکت کرده بودند، قطعنامه‌ای صادر شد که در آن سران کشورها خواستند که موضوع به طور مسالمت‌آمیز میان انگلیس و اکوادور حل و فصل شود.

پیش‌ از این وزارت خارجه انگلیس تاكید كرده بود که می‌تواند وارد ساختمان سفارت این کشور شده و جولیان آسانژ را دستگیر کند.

«رافائل کوره‌آ» رئیس‌جمهوری اکوادور در این جلسه به این موضع‌گیری انگلیس اشاره کرد و آن را تهدیدی مستقیم برای کشورش خواند. به گفته وی این سخنان نشانه‌ای از تکبر انگلیس نسبت به کشوری کوچک اما با شان ومقام بالا (اکوادور) است و می‌توان آن را به عنوان یک حمله تعبیر کرد.

البته انگلیس که مقام ناظر را در این اجلاس دارد، تلاش کرده تهدیدها را تضعیف کرده و آرامش را بازگرداند.

كوره‌آ پیش از این گفته بود که دولت انگلیس در صورتی که به جولیان آسانژ حق عبور از سفارت اکوادور به فرودگاه را بدهد، می‌تواند این پرونده را یك روزه پایان دهد ولی در غیر این صورت ماجرا می‌تواند تا سال‌ها ادامه یابد.

آسانژ اکوادور انگلیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر