کد خبر: 20378 A

جنجال روابط نامشروع در میان دولتمردان آمریکایی؛

سخنگوی کاخ سفید گفت كه رئیس‌جمهوری طبق تقاضای وزیر دفاع، نامزدی ژنرال الن به عنوان فرمانده نیروهای ناتو در اروپا را فعلا متوقف کرده تا تحقیقات وزارت دفاع درباره وی به پایان برسد.

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره تبادل «ایمیل‌های نامناسب» میان ژنرال «جان الن» فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان و «جیل کلی» بانویی متاهل در ایالت فلوریدا، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که از الن حمایت می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید گفت كه رئیس‌جمهوری آمریکا به ژنرال الن «ایمان» دارد.

وی گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا برای ژنرال الن و خدماتش به کشور و افغانستان ارزش قائل است. رئیس‌جمهوری طبق تقاضای وزیر دفاع، نامزدی ژنرال الن به عنوان فرمانده نیروهای ناتو در اروپا را فعلا متوقف کرده تا تحقیقات وزارت دفاع درباره وی به پایان برسد.»

کارنی افزود كه در حال حاضر رئیس‌جمهوری آمریکا ژنرال «ژوزف دانفورد» را به سمت فرماندار نیروهای ائتلاف در افغانستان برگزیده است.

وی همچنین از خبرنگاران خواست از ماجرای ژنرال «دیوید پترائوس» رئیس سابق سازمان اطلاعات مركزی آمریكا و ژنرال الن به این «استنباط کلی نرسند» که در ارتش آمریکا چنین مشکلات فرهنگی وجود دارد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا مطمئن است که مدیر سازمان اطلاعات‌رسانی (سیا)، وزیر دفاع و وزارت دفاع می‌توانند همان‌طور که وی خواسته است، کارشان را انجام دهند.»

این در حالی است که گفته می‌شود ژنرال الن با کلی، نامه‌های الکترونیکی رد و بدل می‌کردند.

ژنرال الن ارتکاب هرگونه عمل نادرستی را تکذیب می‌کند.

جنجال خبری از زمانی آغاز شد که کلی بعد از دریافت ایمیل‌های تهدید آمیز، برای پیگیری به یکی از دوستان خود در پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) رجوع می‌کند.

تحقیقات پلیس فدرال آمریکا باعث می‌شود که رابطه بین ژنرال پترائوس و «پائولا برادول» نویسنده کتاب شرح حال وی بر ملا شود چرا که پائولا برادول، جیل کلی را در این ایمیل‌ها به رفتار اغفالگرانه با ژنرال پترائوس متهم کرده بود.

پترائوس جمعه گذشته از سمت خود استعفا داد و در استعفانامه خود نوشت که رفتارش «غیرقابل قبول» بوده است.

ژنرال الن ۵۸ ساله، در سال ۲۰۱۱ میلادی پس از این‌که ژنرال پترائوس رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شد، سمت فرماندهی نیروهای ائتلاف در افغانستان را به عهده گرفت.

قرار بود وی پنجشنبه در جلسه‌ای در سنا برای پذیرفتن سمت فرماندهی کل نیروهای ناتو در اروپا شرکت کند اما به دستور «لئون پانه‌تا» وزیر دفاع آمریکا این انتصاب فعلا به تعلیق در آمده است.

در بیانیه کمیته خدمات نظامی سنا آمده است که اعضای آن انتظار داشته‌اند که انتقال فرماندهی نیروهای ائتلاف در اروپا تا ماه مارس سال آینده میلادی صورت گیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر