کد خبر: 42516 A

در این بیانیه دبیر کل سازمان ملل از همه طرف‌ها خواست از افزایش تنش در منطقه جلوگیری کنند و به قوانین بین المللی بویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها احترام بگذارند.

«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل «نگرانی عمیق» خود را از حمله رژیم صهیونیستی به خاک سوریه اعلام کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره،‌بان در بیانیه‌ای ضمن اعلام نگرانی عمیق خود از حمله هوایی اسرائیل به خاک سوریه گفت که سازمان ملل جزئیات این حادثه را در اختیار ندارد و در وضعی نیست که بتواند به شکل مستقل در مورد آن تحقیق کند.
در این بیانیه دبیر کل سازمان ملل از همه طرف‌ها خواست از افزایش تنش در منطقه جلوگیری کنند و به قوانین بین المللی بویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها احترام بگذارند.
در همین حال وزارت خارجه سوریه نیز «اقبال سنگا» فرمانده نیروهای بین المللی پاسدار صلح در بلندیهای «جولان» اشغالی را احضار کرد و اعتراض این کشور را نسبت به نقض توافقنامه ۱۹۷۴ به وی ابلاغ کرد.
وزارت خارجه سوریه همچنین در نامه‌هایی به رئیس شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که ناکامی سازمان ملل در انجام مسوولیت‌هایش برای جلوگیری از این گونه تجاوزات خطرات بزرگی بر ثبات منطقه و امنیت و صلح جهانی دارد.
در این نامه سوریه اسرائیل و حامیانش در شورای امنیت را مسوول کامل پیامدهای این تجاوز دانست.
از سوی دیگر، «نبیل العربی» دبیر کل اتحادیه عرب با محکومیت شدید تجاوز اسرائیل به خاک سوریه حمله هوایی این رژیم را نقض آشکار تمامیت ارضی یک کشور عربی و نقض قوانین و توافقنامه های بین المللی قلمداد کرد.
العربی از جامعه جهانی خواست به مسوولیت‌های خود برای پایان دادن به تجاوزهای اسرائیل عمل کند.
«میشل سلیمان» رئیس جمهور لنبان نیز با محکومیت حمله هوایی اسرائیل به خاک سوریه، این رژیم را متهم به سوء استفاده از اوضاع سوریه برای اجرای سیاست‌های متجاوزانه خود متهم کرد.
«فؤاد سنیوره» رئیس فراکسیون «المستقبل» در پارلمان لبنان نیز گفت که فراکسیونش هر گونه تجاوزی به هر کشور عربی توسط دشمن اسرائیلی را رد می‌کند. حزب الله لبنان نیز بمباران خاک سوریه توسط اسرائیل را وحشی‌گری توصیف کرده و تاکید کرد که در کنار سوریه باقی می‌ماند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر