کد خبر: 45879 A

هیات حقیقت‌یاب دولت افغانستان اعلام كرد:

بر اساس گزارش كمیسیون حقیقت‌یاب دولت افغانستان شماری از بازداشت‌شدگان و زندانیان در کابل، هرات و قندهار «از موارد بدرفتاری و شکنجه» شکایت کرده‎اند.

به دنبال انتشار گزارش سازمان ملل متحد درباره شکنجه زندانیان در افغانستان، هیئت حقیقت‎یاب دولت تایید کرده است که این زندانیان شکنجه می‎شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دفتر «حامد کرزی» رئیس‌جمهوری افغانستان، امروز – دوشنبه - با انتشار اعلامیه‌ای اعلام كرد که این هیئت پس از انتشار گزارش سازمان ملل متحد، با شماری از بازداشت‌شدگان و زندانیان در کابل، هرات و قندهار مصاحبه کرد.

براساس این اعلامیه، نیمی از کسانی که با آنها مصاحبه شد، در گفت‌وگو با اعضای هیئت حقیقت‌یاب دولت «از موارد بدرفتاری و شکنجه» شکایت کرده‎اند.

در گزارشی که این هیئت به رئیس‌جمهوری ارائه کرده، آمده است که بیشتر موارد بدرفتاری و شکنجه زندانیان و بازداشتی‌ها در هنگام گرفتاری (آنها) توسط نیروهای خارجی و داخلی، مشاهده شده است.

این هیئت به دستور حامد کرزی و به ریاست «عبدالقادر عدالتخواه» عضو کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی، وضعیت بازداشتی‌ها و زندانیان در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های افغانستان را بررسی کرد.

عدالتخواه شامگاه گذشته گزارش خود را به رئیس‌جمهوری ارائه کرد و قرار است این گزارش تا دو روز دیگر در جلسه قضایی کابینه با حضور کرزی مطرح شود.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل (یوناما)، اول ماه جاری درگزارشی نوشت که زندانیان در زندان‌های افغانستان به طور گسترده شکنجه می‌شوند.

مقام‎های دولت افغانستان پس از انتشار گزارش سازمان ملل متحد، آن را «مبالغه‌آمیز» خواندند.

بیشتر از نیمی از ۶۳۵ زندانی که در گزارش سازمان ملل متحد با آنها صحبت شده، گفته‌اند که یا شکنجه شده‌اند یا با آنها بدرفتاری شده است.

مقام‎های دولت افغانستان پس از انتشار این گزارش سازمان ملل متحد، آن را مبالغه‌آمیز خواندند، اما چند روز بعد، حامد کرزی یک هیئت حقیقت‌یاب را مامور بررسی وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها کرد.

همچنین به دنبال انتشار این گزارش، نیروهای بین‌المللی یاری امنیتی در افغانستان (آیساف) روند انتقال زندانیان به بازداشتگاه‌هایی را که در این گزارش از آنها نام برده شده بود، به حالت تعلیق درآوردند.

دفتر سازمان ملل متحد وضعیت زندانیان در زندان‌های تحت کنترل پلیس و اداره امنیت ملی افغانستان را از اکتبر سال ۲۰۱۱ تا اکتبر سال ۲۰۱۲ بررسی کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر