کد خبر: 58671 A

زندانی‌ها که بسیاری از آن‌ها بدون تفهیم رسمی اتهام در حبس بسر می‌برند، از اینکه دولت آمریکا سرنوشت آن‌ها را مشخص نمی‌کند به شدت خشمگین هستند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که در حال اعزام فوری پزشک به بازداشتگاه آمریکا در گوانتانامو است.
به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی سی، موارد اعتصاب غذای بازداشتی‌های گوانتامو افزایش یافته است.
این کمیته اعلام کرده است که یک پزشک و یک عضو دیگر این گروه «به دلیل تنش‌های جاری» در حال پرواز به گوانتانامو یک هفته پیش از موعد برنامه ریزی شده هستند.
زندانی‌ها که بسیاری از آن‌ها بدون تفهیم رسمی اتهام در حبس بسر می‌برند، از اینکه دولت آمریکا سرنوشت آن‌ها را مشخص نمی‌کند به شدت خشمگین هستند.
یک سخنگوی پنتاگون تایید کرده است که ۳۱ نفر از ۱۶۶ نفری که در آنجا بازداشت هستند، دست به اعتصاب غذا زده‌اند. هفته گذشته ۲۱ نفر در این مرکز در خاک کوبا در اعتصاب بودند.
کمیته صلیب سرخ چهارشنبه اعلام کرد که ابتدا قصد داشت تیمی را در روز اول آوریل به گوانتانامو بفرستد.
اما «سایمون شورنو» سخنگوی این کمیته گفته است که برای درک بهتر تنش‌های جاری و اعتصاب غذای زندانیان تصمیم گرفته شد بازدید یک هفته زود‌تر انجام شود.
وی گفت که آن‌ها «شاهد پیوندی آشکار میان این رویداد و وضعیت روحی زندانیان هستند.»
«جف پول» سخنگوی پنتاگون گفته است که هم اکنون ۳۱ زندانی در اعتصاب هستند. وی گفت که ۱۱ نفر آن‌ها از طریق لوله با مایعات تغذیه می‌شوند و سه نفر در بیمارستان بستری شده‌اند.
این مقام آمریکایی در مورد بازدید کمیته صلیب سرخ اظهار نظر نکرد اما گفت که این گروه از ژانویه ۲۰۰۲ سالانه حدود شش بار از آن دیدار می‌کند.
اعتصاب غذا در این زندان در گذشته بار‌ها اتفاق افتاده اما به نظر می‌رسد که این مورد یکی از طولانی‌ترین و گسترده‌ترین‌ها است.
این اعتصاب چند هفته قبل شروع شد و تعدادی از بازداشتی‌ها با گسترش اعتراض به آن پیوستند.
گروه‌های مدافع حقوق بشر و وکلای زندانیان می‌گویند که این نشانگر سرخوردگی از ناکامی ارتش در تعیین سرنوشت این افراد است.
تقریبا ۱۰۰ نفر از بازداشتی‌ها مجوز آزادی گرفته‌اند اما به دلیل محدودیت‌هایی که کنگره وضع کرده و همچنین نگرانی از خطر قرار گرفتن در معرض بدرفتاری از سوی دولت‌های کشور‌هایشان همچنان آنجا نگهداری می‌شوند.
این مرکز در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد تا متهمان به عضویت در گروه‌های تحت نظر القاعده که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دستگیر شدند، به جای منتقل شدن به آمریکا در این بازداشتگاه واقع در خاک کوبا فرستاده شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر