کد خبر: 66916 A

دو حزب «استقلال» و «پیشرو» با کسب نزدیک به نیمی از آرا، حدود ٤٠ کرسی از ٦٣ کرسی پارلمان را در اختیار خواهند داشت.

شمارش اکثر آرای انتخابات پارلمانی ایسلند حاكی از آن است كه احزاب راست میانه در این کشور پس از وقفه‌ای کوتاه، به قدرت باز خواهند گشت.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دو حزب «استقلال» و «پیشرو» با کسب نزدیک به نیمی از آرا، حدود ٤٠ کرسی از ٦٣ کرسی پارلمان را در اختیار خواهند داشت.

حزب چپ میانه سوسیال دموکرات که اكنون در قدرت است، کمتر از ١٤ درصد از آرا را در این انتخابات به دست آورد.

سهم سوسیال دموکرات‌ها و حزب سبز چپ در مجموع ١٨ کرسی خواهد بود.

ظهور مجدد احزاب راست از این نظر حائز اهمیت است که آنها در سال ٢٠٠٨ میلادی به كوتاهی در نجات اقتصاد ایسلند متهم شدند.

با ورشکست شدن سه بانک بزرگ ایسلند در ٢٠٠٨ میلادی، ثروت و دارایی بسیاری از مردم این كشور نابود و دولت به کشورهای خارجی مقروض شد.

مردم در انتخابات سال بعد (٢٠٠٩) سوسیال دموکرات‌های چپ‌گرا را انتخاب کردند که با برنامه اقتصادی ریاضتی سعی داشت رضایت وام‌دهندگان خارجی را جلب کند.

اما اینک به نظر می‌رسد که تحمل سیاست‌های ریاضتی سوسیال دموکرات‌ها که شامل کاهش سطح خدمات دولتی و اخذ مالیات‌های بالا بوده، برای مردم سخت شده است.

«بیارنی بندیکتسون» رهبر حزب استقلال که به احتمال بسیار قوی در دولت جدید نخست‌وزیر خواهد شد، گفته است: «دیده‌ایم که کاهش هزینه‌های دولت با نظام بهداری و خدمات اجتماعی چه کرده است. حالا وقت آن رسیده که سرمایه‌گذاری کنیم، به ایجاد شغل بپردازیم و اقتصاد را رشد دهیم.»

با این حال، برخی از مردم ایسلند نسبت به برنامه‌های اقتصادی احزاب راست نیز خوش‌بین نیستند.

«هالدور گودموندسن» پس از انداختن رای خود گفت كه به نظر می‌رسد مردم حافظه کوتاهی دارند؛ احزاب راست همان‌هایی هستند که ما را به این دردسر انداختند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر