کد خبر: 67577 A

حامد كرزی در بیانیه‌ای كه توسط دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان منتشر شد، با تائید دریافت پول از سازمان اطلاعات مركزی آمریكا، اعلام كرد كه این مبالغ برای اهداف عملیاتی و برنامه‌های مربوط به بهداشت و سلامت استفاده شده است.

«حامد كرزی» رئیس‌جمهوری افغانستان دریافت پول از سازمان اطلاعات مركزی آمریكا طی یك دهه گذشته را تائید كرد.

به گزارش ایلنا به نقل از دویچه‌وله، حامد كرزی در بیانیه‌ای كه توسط دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان منتشر شد، با تائید دریافت پول از سازمان اطلاعات مركزی آمریكا، اعلام كرد كه این مبالغ برای اهداف عملیاتی و برنامه‌های مربوط به بهداشت و سلامت استفاده شده است.

كرزی كه در فنلاند به سر می‌برد، گفت كه این مبالغ در مقیاس‌های اندكی پرداخت می‌شد ولی بسیار مفید بود و ما بابت آن تشكر می‌كنیم.

بنا بر این گزارش، روزنامه «نیویورك تایمز» پیش از این نوشت كه طی یك دهه گذشته ده‌ها میلیون دلار توسط سازمان اطلاعات مركزی آمریكا در قالب چمدان، بسته و كیف‌های خرید پلاستیكی به دفتر حامد كرزی منتقل شده است.

این مبلغ كه به «پول شیطانی» موسوم بود با هدف كسب نفوذ برای سازمان اطلاعات مركزی آمریكا در اختیار دفتر كرزی قرار می‌گرفت ولی در عوض باعث گسترش فساد و قدرت گرفتن جنگ‌سالاران شده و استراتژی خروج آمریكا از افغانستان را تحت تاثیر قرار داده است.

یكی از مقام‌های آمریكایی در این‌باره گفت كه واشنگتن بزرگ‌ترین منبع فساد در افغانستان بوده است.

«خلیل رومن» كه از سال 2002 تا 2005 میلادی به عنوان رئیس دفتر كرزی فعالیت می‌كرد، به روزنامه نیویورك‌تایمز گفت: «ما این مبلغ را پول شیطانی می‌نامیدیم. این پول به طور محرمانه وارد و به طور پنهانی نیز خارج می‌شد.»

در ادامه این گزارش آمده است كه برای مدت بیش از یك دهه، این پول به طور ماهانه وارد دفتر رئیس‌جمهوری افغانستان می‌شد و از آنجا كه پرداخت‌های این مبالغ به دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان مانند برنامه‌های رسمی کمک‌رسانی آمریکا و سازمان سیا تحت نظارت واشنگتن قرار نداشت، بنابراین نقض قانون آمریکا به شمار نمی‌رفت.

به گفته مقام‌های افغان هیچ سندی مبنی بر این‌كه حامد كرزی، شخصا این پول را دریافت كرده یا خیر، در دست نیست. این پول توسط شورای امنیت افغانستان كنترل می‌شد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بخش عمده‌ای از این پول در اختیار جنگ‌طلبان و سیاستمدارانی قرار می‌گرفت که با قاچاق مواد مخدر و اعضای گروه شبه‌نظامی طالبان در ارتباط بودند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر