کد خبر: 72980 A

در جدیدترین اقدام ضدسوری؛

نماینده سوریه در مقر سازمان ملل متحد، گفته است كه این قطعنامه «بحران را تشدید می‌کند، خشونت‌ها را در سوریه افزایش می‌دهد و رویه بین‌المللی خطرناکی بر جای خواهد گذاشت.»

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جدیدترین موضع ضدسوری خود با صدور قطعنامه‌ای علیه دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، خواستار «گذار سیاسی» در دمشق شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، این قطعنامه که الزام‌آور نیست، به تایید اعضا رسید با این وجود قطعنامه مشابه سال گذشته از حمایت بیشتری برخوردار بود.

روسیه یکی از مخالفان سرسخت این قطعنامه، تاكید كرده است كه محتوای آن جانبدارانه بوده و «به جنایاتی که مخالفان مسلح سوری مرتکب شده‌اند» به اندازه کافی نپرداخته است.

پیش‌نویس قطعنامه توسط کشورهای عرب ارائه شده و آمریکا نیز از حامیان اصلی آن بوده است.

بنا بر این گزارش، ۱۰۷ کشور از این قطعنامه حمایت کرده‌اند در حالی که قطعنامه‌ مشابه سال گذشته در سازمان ملل متحد با حمایت ۱۳۳ كشور تصویب شد.

«بشار جعفری» نماینده سوریه در مقر سازمان ملل متحد، گفته است كه این قطعنامه «بحران را تشدید می‌کند، خشونت‌ها را در سوریه افزایش می‌دهد و رویه بین‌المللی خطرناکی بر جای خواهد گذاشت.»

به گفته وی، «این سند به مسلح‌ کردن گروه‌های تروریستی در سوریه مشروعیت داده و ‌یک جناح مخالف خارجی را‌ به طور غیرقانونی نماینده برحق مردم سوریه می‌خواند و به رسمیت می‌شناسد.»

آمریکا و روسیه توافق کرده‌اند که برای رسیدن به راه‌حلی برای بحران سوریه، کنفرانسی برگزار شود که مکان و زمان آن هنوز اعلام نشده است.

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل هم این قطعنامه را «یک‌طرفه» خوانده و گفته است که پیشنهاد صلح اخیر را خنثی می‌کند.

به گفته وی، این قطعنامه همه مسئولیت آن‌چه در سوریه رخ می‌دهد را به عهده نظام حاكم می‌اندازد و این خلاف واقعیت‌های واضح است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر