کد خبر: 75412 A

این عملیات که بزرگ‌ترین تهاجم علیه بوکو حرام تا این زمان محسوب می‌شود با اعزام دو هزار سرباز به این منطقه در هفته گذشته انجام شده است.

ارتش نیجریه اعلام كرد كه تعدادی از اردوگاه‌های مجهز گروه شبه‌نظامی «بوکو حرام» را در شمال‌ شرقی این کشور نابود کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «کریس اولوکلاده» یک مقام ارشد ارتش نیجریه گفته است كه از این اردوگاه‌ها برای هماهنگی حملات به مناطق مجاور استفاده می‌شده است.

این عملیات که بزرگ‌ترین تهاجم علیه بوکو حرام تا این زمان محسوب می‌شود با اعزام دو هزار سرباز به این منطقه در هفته گذشته انجام شده است.

«گودلاک جاناتان» رئیس‌جمهوری نیجریه ده روز پیش از این عملیات، در تاریخ ۱۴ ماه می پس از اعلام وضعیت اضطراری در سه ایالت شمال‌شرقی کشور، مدیریت امنیتی نیجریه را به ارتش سپرد.

گروه شبه‌نظامی افراط‌گرای بوکو حرام در این سه ایالت بورنو، یوبه و آداماوا، بیش از دیگر نقاط کشور فعال بوده است.

روز گذشته سرتیپ کریس اولوکلاده در یک کنفرانس خبری تصاویری را نمایش داد که به گفته وی تجهیزات بیمارستانی و خوابگاه ساخته شبه‌نظامیان در این اردوگاه را نشان می‌دهد.

در آخرین ویدئوی تبلیغی گروه بوکو حرام، رهبر این شبه‌نظامیان نیز ظاهر شده بود.

این تصاویر همچنین یک انبار سوخت ویران‌شده را نشان می‌دهند و آن‌چه به نظر می‌رسد تجهیزات تولید بمب بوده است.

مقام‌های نیجریه گفته‌اند كه سه زن و شش کودک ربوده شده توسط گروه بوکو حرام روز گذشته آزاد شده‌اند.

به گفته سرتیپ اولوکلاده، این افراد هفتم ماه می در حمله شبه‌نظامیان به شهر باما در شمال‌شرقی نیجریه ربوده شده بودند.

این مقام نظامی به روزنامه‌نگاران گفته است این زنان و کودکان در اردوگاه مورد تهاجم ارتش نگهداری می‌شده‌اند و تاکید کرده که هنوز دو کودک و یک زن پیدا نشده‌اند.

ارتش نیجریه می‌گوید افرادی که از اردوگاه جنگل سامبیزا نجات پیدا کرده‌اند، در میان قربانیانی بوده‌اند که در یک ویدئوی تبلیغاتی اخیر گروه بوکو حرام نمایش داده شده بودند.

«ابوبکر شیکاو» رهبر شبه‌نظامیان بوکو حرام در این ویدئو دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در این ویدئو ادعا می‌کند زنان و کودکان ربوده‌شده را به تلافی همسران و کودکان شبه‌نظامیان بوکو حرام که در اختیار ارتش نیجریه هستند، نگه می‌دارد.

با این حال هفته پیش گودلاک جاناتان، دستور داد همه زنانی که در ارتباط با «فعالیت‌های تروریستی» زندانی هستند، آزاد شوند.

وزارت دفاع نیجریه اعلام کرد این تصمیم به قصد پیش‌بردن تلاش‌ها برای برقراری صلح گرفته شد.

از زمانی که گروه بوکو حرام حملاتش را در سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز کرده است، در این کشور بیش از دو هزار تن در خشونت‌ها جان داده‌اند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر