کد خبر: 75828 A

سخنگوی رئیس‌جمهوری برزیل گفته است که قسمت عمده بدهی‌های کشورهای آفریقایی بخشوده خواهد شد و تنها بخش کوچکی از آن باقی خواهد ماند که شرایط بازپرداخت بدهی باقی مانده به نفع کشورهای بدهکار تسهیل خواهد شد.

دولت برزیل اعلام كرده است که نزدیک به ٩٠٠ میلیون دلار بدهی کشورهای آفریقایی را خواهد بخشید یا ترتیب بازپرداخت آنها را تسهیل خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، زامبیا، تانزانیا و کنگو-برازاویل از جمله ١٢ کشور آفریقایی هستند که از شرایط جدید سود خواهند برد.

هدف برزیل، هفتمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان، از بخشودگی بدهی‌های کشورهای آفریقایی افزایش مراودات اقتصادی با آنها است.

آمار رسمی منتشر شده در برزیل نشان می‌دهد که داد و ستد میان این كشور و آفریقا در طول ده سال گذشته پنج برابر شده است.

اعلام بخشودگی بدهی‌ها هم‌زمان با سومین سفر «دیلما روسف» رئیس‌جمهوری برزیل، به آفریقا در طول سه ماه گذشته صورت گرفته است. روسف این بار برای حضور در اجلاس سران اتحادیه آفریقا به اتیوپی سفر کرده است.

«توماس تراومان» سخنگوی رئیس‌جمهوری برزیل گفته است که قسمت عمده بدهی‌های کشورهای آفریقایی بخشوده خواهد شد و تنها بخش کوچکی از آن باقی خواهد ماند که شرایط بازپرداخت بدهی باقی مانده به نفع کشورهای بدهکار تسهیل خواهد شد.

بخش عمده این بدهی‌ها از دهه ١٩٧٠ میلادی باقی مانده بودند و در گذشته نیز به نفع کشورهای آفریقایی تمدید شده و یا میزان بهره وام‌ها کاهش یافته بود.

تراومان گفت که حفظ رابطه ویژه با آفریقا برای سیاست خارجی برزیل جنبه استراتژیک دارد.

ساحل عاج، گابون، گینه، گینه بیسائو، موریتانی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سائو تومه و پرانسیپ، سنگال و سودان دیگر کشورهای آفریقایی هستند که از تصمیم برزیل سود خواهند برد.

شرکت‌های برزیلی در صنایع نفت و معادن در آفریقا سرمایه‌گذاری کرده و طرح‌های عمرانی بزرگی نیز در دست دارند.

تجارت میان برزیل و آفریقا در سال ٢٠٠٠ میلادی معادل پنج میلیارد دلار بود ولی این رقم در سال ٢٠١٢ میلادی به بیش از ٢٦ میلیاد دلار افزایش یافت.

برزیل که نرخ رشد اقتصادی آن در سال جاری ٣.٥ درصد برآورد شده است، در ده سال گذشته ١٩ سفارتخانه جدید در کشورهای آفریقایی باز کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر