کد خبر: 76064 A

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که انتظار می‌رود در این برنامه حدود چهار میلیون رای‌دهنده واجد شرایط ثبت‌نام شوند.

ثبت‌نام رای‌دهندگان انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری افغانستان امروز آغاز شد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی «نورمحمد نور» سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که ثبت‌نام رای‌دهندگان دو مرحله دارد.

نور افزود که در مرحله اول ۴۱ مرکز در سراسر افغانستان برای ثبت‌نام رای‌دهندگان ایجاد شده است و در مرحله بعدی در هر ولسوالی یک مرکز ثبت‌نام، ایجاد خواهد شد.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که انتظار می‌رود در این برنامه حدود چهار میلیون رای‌دهنده واجد شرایط ثبت‌نام شوند.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، سن ۱۸ سالگی و داشتن تابعیت افغانی مهمترین شرایط برای یک رای‌دهنده است.

در این مرحله از ثبت‌نام رای‌دهندگان، کسانی که از دوره‌های قبلی انتخابات کارت رای‌دهی ندارند می‌توانند کارت دریافت کنند.

به گفته نور، برنامه ثبت‌نام رای‌دهندگان حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ به ۱۵۰ میلیون دلار نیاز دارد. این بودجه از کمک‌های خارجی تامین می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که در مرحله اول نگرانی امنیتی برای ثبت‌نام رای‌دهندگان وجود ندارند اما در مرحله دوم احتمال دارد که کارمندان ثبت‌نام، در برخی ولسوالی‌ها با مشکلات رو‌به‌رو شوند.

اما وی ابراز امیدواری می‌کند که نیروهای امنیتی افغان بر اساس وعده‌ای که داده‌اند برای تامین امنیت انتخابات در تمام مراحل به شکل جدی تلاش کنند.

هم‌زمان با برگزاری انتخابات سال  ۲۰۱۴، ماموریت نظامی نیروهای بین‌المللی در افغانستان تمام می‌شود و روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای داخلی هم به پایان می‌رسد.

اما نیروهای بین‌المللی اعلام کردند که اگر افغانستان بخواهد، آنها در تامین امنیت انتخابات افغان‌ها را یاری خواهند کرد.

قرار است افغان‌ها در ماه فروردین سال آینده پای صندوق‌های رای بروند و رئیس‌جمهوری آینده‌شان را انتخاب کنند.

دومین دوره پنج ساله ریاست‌جمهوری «حامد کرزی» به طور رسمی در ماه آگوست سال ۲۰۱۴، حدود سه ماه بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری، تمام می‌شود.

هم‌زمان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی هم برگزار خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر