کد خبر: 82815 A

حامد کرزی گفت که از فردا نیروهای افغان تمام عملیات‌های نظامی را در سراسر افغانستان به تنهایی و بدون نقش نیروهای خارجی راه‌اندازی خواهند کرد.

ناتو رهبری کل عملیات‌های نظامی را در مراسم ویژه‌ای به طور رسمی به نیروهای امنیتی افغان واگذار کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، در این مراسم که تحت عنوان انتقال مسئولیت‌های امنیتی و رهبری کل عملیات‌های نظامی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان در کابل برگزار شد، «حامد کرزی» رئیس‌جمهوری افغانستان، مقام‌های ارشد دولتی، دبیرکل ناتو و فرمانده عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان حضور داشتند.

جریان مراسم انتقال رهبری عملیات‌های نظامی از ناتو به نیروهای افغان از طریق تلویزیون دولتی کشور، به صورت زنده پخش شد.

حامد کرزی در این مراسم گفت که از فردا نیروهای افغان تمام عملیات‌های نظامی را در سراسر افغانستان به تنهایی و بدون نقش نیروهای خارجی راه‌اندازی خواهند کرد.

در مراسم انتقال رهبری عملیات‌های نظامی از ناتو به نیروهای امنیتی افغان، تعداد زیادی از افسران ارتش، سربازان پلیس و کارمندان امنیت ملی افغانستان نیز حاضر بودند.

کرزی در این مراسم از نیروهای امنیتی افغانستان خواست که هنگام فعالیت‌های نظامی در روستاهای کشور به جز موارد انتقال زخمی‌ها، «تحت هیچ شرایطی» از عملیات‌های هوایی استفاده نکنند.

حکومت افغانستان در سال‌های اخیر که مسئولیت راه‌اندازی عملیات‌های شبانه و حملات هوایی بر عهده نیروهای ناتو بود، همواره از راه‌اندازی این عملیات‌ها انتقاد کرده است.

رئیس‌جمهوری افغانستان در مورد امضای توافق‌نامه امنیتی با آمریکا گفت که افغانستان توافق‌نامه‌های امنیتی را با توجه به منافع ملی خود امضا می کند. وی گفت که پیمان‌های امنیتی و استراتژیک باید مبتنی بر حاکمیت ملی و تقویت نیروهای افغان امضا شود.

«اشرف غنی احمدزی» رئیس روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی در این مراسم گفت که در حال حاضر امنیت سراسر افغانستان زیر نظر نیروهای پلیس، ارتش و امنیت ملی افغانستان است. احمدزی همچنین گفت که افسران ارتش، سربازان پلیس و کارمندان امنیت دو شب است که نخوابیده‌اند.

وی افزود که با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان وضعیت امنیتی کشور بهتر شده است. در حال حاضر بیش از صدهزار نیروی نظامی در چارچوب ناتو و ایساف در افغانستان مشغول ماموریت‌های نظامی هستند.

لحظاتی قبل از آغاز مراسم انتقال رهبری فعالیت‌های نظامی از ناتو به نیروهای افغان، انفجاری در غرب كابل به وقوع پیوست. در این حادثه سه تن کشته شده و حدود 20 تن نیز زخمی شدند.

در مراسم انتقال رهبری عملیات‌های نظامی ناتو به سربازان افغان، «آندرس فو راسموسن» دبیرکل ناتو گفت که ناتو و متحدان بین‌المللی افغانستان، برنامه جدید و متفاوتی را برای آینده افغانستان طرح‌ریزی کرده‌اند.

دبیرکل ناتو همچنین از پیشرفت‌های نیروهای امنیتی افغان ستایش کرد.

دبیر کل ناتو گفت که این طرح «حمایت قاطع» نام دارد و هدف آن «مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغان، آموزش‌های پیشرفته نظامی و یاری این نیروها است.»

وی افزود كه نه امروز و نه هم در آینده افغانستان را تنها نخواهیم گذاشت.

راسموسن افزود كه چالش‌هایی در جریان روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به سربازان افغان وجود داشته که در آینده نیز وجود خواهند داشت.

دبیرکل ناتو گفت: «امروز هدف مشترک ما تحقق یافت، ما هنوز هم کارهای سخت و دشواری تا 18 ماه آینده در پیش داریم و باید دستاوردهای خود را تسریع كرده و بعد از سال ۲۰۱۵ میلادی که فصل دیگری آغاز می‌شود، آن را حفظ كرده و گسترش دهیم.»

راسموسن در ادامه افزود که برای آینده بهتر در افغانستان تعهداتی سپرده شده است که باید عملی شود.

وی گفت که حکومت‌داری بهتر، مبارزه با فساد، رعایت حقوق بشر و همچنین برگزاری انتخابات دموکراتیک و شفاف در سال آینده، نقش مهمی در ادامه تعهدات جامعه جهانی به افغانستان خواهد داشت.

افغانستان در سال آینده میلادی دو رخداد مهم و تاریخی در پیش دارد، قرار است انتقال مسئولیت‌های امنیتی تکمیل شده و انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود.

کرزی به نیروهای امنیتی افغان دستور داد که برای برگزاری انتخابات به موقع و شفاف ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

مقام‌های افغان گفته‌اند که به زودی دور پنجم (مرحله پایانی) انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان آغاز خواهد شد و تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت سراسر افغانستان به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.

روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی در سال ۲۰۱۱ میلادی از ولایت بامیان آغاز شد و تاکنون مسئولیت امنیت بیش از ۷۵ درصد افغانستان به نیروهای افغان واگذار شده است.

قرار است در مرحله پنجم انتقال مسئولیت‌های امنیتی 13 ولسوالی قندهار، ولسوالی‌های ننگرهار، خوست و پکتیکا در شرق و جنوب افغانستان، تا 18 ماه آینده به نیروهای افغان واگذار شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر