کد خبر: 83156 A

کرزی به وزیر خارجه آمریکا گفته که مردم افغانستان باید در عمل ببینند که ضمانت‌های آمریکا در مورد نوعیت فعالیت دفتر طالبان در قطر تحقق یافته است.

«ایمل فیضی» سخنگوی «حامد کرزی» رئیس جمهوری افغانستان گفت که شامگاه گذشته «جان‌ کری» وزیر خارجه آمریکا در تلاش برای کاهش تنش‌ بین دو کشور با رئیس جمهوری افغانستان تلفنی صحبت کرده است.
به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی سی، مقام‌های افغان گفته‌اند که ممکن است دولت افغانستان گفت‌و‌گو بر سر موافقتنامه دو طرفه امنیتی با آمریکا را ادامه دهد.
فیضی گفت که کری به رئیس جمهوری افغانستان گفته که پرچم طالبان از دفتر تازه گشایش یافته طالبان در دوحه برداشته می‌شود.
وی افزود که کرزی به وزیر خارجه آمریکا گفته که مردم افغانستان باید در عمل ببینند که ضمانت‌های آمریکا در مورد نوعیت فعالیت دفتر طالبان در قطر تحقق یافته است.
این در حالی است اوایل روز چهارشنبه، دولت افغانستان اعلام کرده بود که به دلیل «تناقض میان گفتار و عمل آمریکا در مورد روند صلح با طالبان» گفت‌و‌گو‌ها درباره موافقتنامه امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق در آورده است.
دولت افغانستان همچنین اعلام کرد که هیچ هیاتی برای مذاکره با طالبان به دوحه نمی‌فرستد.
دولت افغانستان خواستار این است تا دفتر قطر تحت عنوان «دفتر طالبان برای مذاکره» نامگذاری شود و این دفتر غیر از مذاکرات تحت رهبری دولت افغانستان هیچ نوع فعالیت دیگری نداشته باشد.
سخنگوی کرزی گفت که آمریکایی‌ها به دولت افغانستان اطمینان داده‌اند که طالبان از این دفتر به عنوان نمایندگی سیاسی برای مقاصد غیر از مذاکرات صلح استفاده نخواهند کرد.
«سهیل شاهین» یکی از سخنگویان طالبان در قطر نیز تائید کرده است که آن‌ها پرچم و لوحه «امارات اسلامی افغانستان» را از این دفتر بر می‌دارند.
دفتر طالبان در قطر سه شنبه گذشته گشایش یافت. طالبان گفتند که در این دفتر به فعالیت‌های سیاسی نیز خواهند پرداخت.
در گشایش این دفتر هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان حضور نداشت.
«جانان موسی زی» سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته بود که حکومت افغانستان امیدوار است در این دور از مذاکرات پیشرفت‌های زیادی صورت گیرد و به زودی پیشنویس این موافقتنامه نهایی شود.
این مذاکرات میان سفیر افغانستان در واشنگتن و سفیر آمریکا در کابل پیش برده می‌شود.
موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا بر اساس مواد پیمان همکاری‌های استراتژیک دو کشور، امضا می‌شود.
این موافقتنامه چارچوب حقوقی همکاری‌های امنیتی میان این دو کشور را پس از سال ۲۰۱۴ تعیین می‌کند.
از امضای سند همکاری‌های استراتژیک میان کابل و واشنگتن بیش از یک سال می‌گذرد، اما هنوز این دو کشور به دلیل اختلافات درباره شرایطشان به تدوین موافقت‌نامه امنیتی، دست نیافته‌اند.
مرحله اول این مذاکرات در ماه نوامبر سال گذشته آغاز شد.
پیش از این نیز سه مرحله مذاکرات برای امضای این موافقتنامه در کابل برگزار شده بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر