کد خبر: 8626 A

نتایج اولیه حاکی از آن پیشی گرفتن اتئلاف «رویای گرجستان» به رهبری «بیدزینا ایوانیشویلی» از سایر رقبا بود ولی «جنبش متحد ملی» به رهبری رئیس‌جمهوری گرجستان اعلام كرده كه در این انتخابات آرای بیشتری كسب كرده است.

هر دو حزب اصلی شركت‌كننده در انتخابات پارلمانی گرجستان مدعی پیروزی در این انتخاب شده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، نتایج اولیه حاکی از آن پیشی گرفتن اتئلاف «رویای گرجستان» به رهبری «بیدزینا ایوانیشویلی» از سایر رقبا بود ولی «جنبش متحد ملی» به رهبری «میخائیل ساكاشویلی» رئیس‌جمهوری گرجستان اعلام كرده كه در این انتخابات آرای بیشتری كسب كرده است.

نتایج اعلام شده توسط كمیسیون مركزی انتخابات حاكی از آن است كه حزب رویای گرجستان 54 و سه دهم درصد آرا را به خود اختصاص داده و جنبش وحدت ملی نیز موفق به كسب 40 و شش دهم درصد آرا شده است.

ایوانیشویلی با تاكید بر این‌كه حزب وی در انتخابات پارلمانی پیروزی شده است، گفت: «امیدوارم زمانی كه پیروزی ما به طور رسمی تائید شود، پارلمان من را به عنوان نخست‌وزیر تائید كند.»

اگر مخالفان در گرجستان به پیروزی برسند، این نخستین بار در تاریخ این کشور پس از فروپاشی شوروی سابق است که انتخابات، و نه انقلاب، باعث انتقال قدرت می‌شود.

تعدادی از نمایندگان پارلمان گرجستان بر اساس رای مستقیم مردم به پارلمان راه می یابند و بقیه کرسی ها نیز براساس تعداد آرایی که به احزاب مختلف داده شده، به نامزدهای این احزاب اختصاص می یابد.

این انتخابات، بزرگ‌ترین آزمون محبوبیت ساكاشویلی به شمار می‌رود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر