کد خبر: 86935 A

مادورو اعلام کرد که بنا بر دلایل بشردوستانه تصمیم گرفته به اسنودن پناهندگی اعطا کند. اورتگا نیز گفته است كه در صورت برقراری شرایط مساعد، کشورش از اسنودن استقبال می‌کند.

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا و «دانیل اورتگا» رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه از آمادگی برای اعطای پناهندگی به «ادوارد اسنودن» افشاگر عملیات محرمانه سازمان اطلاعات ملی آمریکا خبر داده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، مادورو اعلام کرد که بنا بر دلایل بشردوستانه تصمیم گرفته به اسنودن پناهندگی اعطا کند. اورتگا نیز گفته است كه در صورت برقراری شرایط مساعد، کشورش از اسنودن استقبال می‌کند.

کاخ سفید از اظهار نظر درباره پیشنهادهای ونزوئلا و نیکاراگوئه خودداری کرده است.

پیش از این، سایت افشاگر ویکی لیکس اعلام کرده بود که اسنودن از شش کشور جدید درخواست پناهندگی کرده است.

ویکی لیکس نام این کشورها را فاش نکرده است تا مانع از مداخله احتمالی آمریکا شود.

دولت آمریکا در پی استرداد اسنودن با هدف محاکمه وی به اتهام جاسوسی و سرقت اموال دولتی است.

اسنودن پیش از این از ۲۱ کشور درخواست پناهندگی کرده بود ولی بیشتر این کشورها از پذیرش وی خودداری کرده‌اند.

ادوارد اسنودن که پیش از افشای عملیات محرمانه سازمان اطلاعات ملی آمریکا در گردآوری داده‌های مربوط به مکالمات تلفنی و دیجیتال به هنگ کنگ رفته بود، ماه گذشته میلادی عازم روسیه شد و گفته می‌شود همچنان در بخش ترانزیت فرودگاه مسکو سرگردان است.

دولت آمریکا گذرنامه وی را باطل کرده است.

نیکلاس مادورو كه به مناسبت روز استقلال ونزوئلا صحبت می‌كرد، گفته است كه به ادوارد اسنودن پناهندگی می‌دهد تا به دور از خطر محاکمه زندگی کند.

مادورو همچنین گفت: «تصمیم گرفته ام به این جوان آمریکایی، در سرزمین پدری بولیوار و چاوز پناهندگی اعطا کنم تا به اینجا بیاید و به دور از خطر محاکمه توسط آمریکای امپریالیست زندگی کند.»

هیچ خط پروازی مستقیمی بین روسیه و ونزوئلا برقرار نیست و مشخص نیست که اسنودن در صورت تصمیم به سفر به این کشور، از چه مسیری اقدام خواهد کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر