کد خبر: 87556 A

بر اساس گزارش روزنامه گلوبو، به‌رغم روابط مناسب برزیل و آمریکا، برزیل در میان کشورهایی بوده که آمریکا بیشترین میزان نظارت را بر ایمیل‌ها و تلفن‌های شهروندان آن انجام می‌داده است.

برزیل از دولت آمریکا درباره خبرهای مبنی بر نظارت سازمان اطلاعاتی این کشور بر میلیون‌ها ایمیل و تماس تلفنی شهروندانش توضیح خواسته است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، روزنامه «او گلوبو» در برزیل روز شنبه خبری در این زمینه منتشر کرده بود و گفته شده است كه «ادوراد اسنودن» افشاگر اطلاعاتی آمریکا، این اطلاعات را در اختیار روزنامه گلوبو قرار داده است.

ادوارد اسنودن پیش از این جزییاتی درباره جمع‌آوری اطلاعات توسط سازمان امنیت ملی آمریکا منتشر کرده بود.

وی اکنون فراری بوده و از چند کشور درخواست پناهندگی کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه گلوبو، به‌رغم روابط مناسب برزیل و آمریکا، برزیل در میان کشورهایی بوده که آمریکا بیشترین میزان نظارت را بر ایمیل‌ها و تلفن‌های شهروندان آن انجام می‌داده است.

در این گزارش آمده است: «مشخص نیست چه تعداد کاربر یا شرکت در برزیل نظارت می‌شدند، اما واضح است که مقدار زیادی اطلاعات به طور مرتب جمع‌آوری شده است.»

«آنتونیو پاتریوتا» وزیر خارجه برزیل گفته است كه کشورش درباره این گزارش‌ها «نگران» است.

در پی انتشار این گزارش، «دیلما روسف» رییس‌جمهوری برزیل، روز یکشنبه اعضای کابینه خود را فراخوانده و جلسه‌ای فوری تشکیل داد.

وزیر خارجه برزیل در یک جلسه ادبی بین‌المللی در نزدیکی شهر ریو د ژانیرو شرکت کرده بود، اما عصر یکشنبه خبرنگاران را دعوت کرده و بیانیه‌ای را در این باره خواند.

در این بیانیه آمده است: «دولت برزیل از طریق سفارت آمریکا در برزیل و همچنین سفارت برزیل در واشنگتن، از دولت آمریکا توضیح خواسته است.»

پاتریوتا گفت از سازمان ملل متحد خواهد خواست تا قوانینی وضع کند که «از موارد سوء استفاده جلوگیری کرده و حریم شخصی کاربران اینترنتی را حفاظت کند.»

«پائولو برناردو» وزیر ارتباطات برزیل گفت كه پلیس فدرال به همراه سازمان مخابرات این کشور تحقیقی را انجام خواهند داد تا مشخص شود آیا شرکت‌های خدمات اینترنتی داخل کشور در این موضوع دست داشته‌اند یا خیر.

وی گفت: «اگر این شرکت‌ها دست داشته باشند، قوانین را زیر پا گذاشته و علیه قانون اساسی کشور که از حقوق حریم خصوصی دفاع می‌کند، عمل کرده‌اند. اما این نظارت‌ها احتمالا از کابل‌های زیر دریا یا ماهواره‌ها انجام می‌گرفته‌اند. اغلب کابل‌هایی که برای ارتباطات بین‌المللی استفاده می‌شوند، از طریق آمریکا ارائه می‌شوند.»

این گزارش در زمان حساسی در روابط آمریکا و کشورهای آمریکای لاتین منتشر می‌شود.

سه‌شنبه گذشته هواپیمای حامل رئیس‌جمهوری بولیوی، از ورود به محدوده هوایی فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال منع شد.

«اوو مورالس» رئیس‌جمهوری بولیوی که از سفر به روسیه بازمی گشت، ۱۳ ساعت در وین منتظر ماند تا اجازه پرواز به کشورش را دریافت کند.

مقام‌های فرانسه از وی عذرخواهی کرده و «اطلاعات ضد و نقیض» درباره وجود ادوراد اسنودن در این پرواز را دلیل ممنوعیت اعلام کردند.

مورالس و دیگر سران کشورهای آمریکای لاتین نسبت به این موضوع به شدت واکنش نشان دادند.

دیلما روسف در بیانیه‌ای اعلام كرد كه رفتار شرم‌آوری که با مورالس شد، نه فقط توهین به بولیوی، بلکه اهانت به کل آمریکای لاتین بوده است.

بولیوی، ونزوئلا و نیکاراگوئه برای اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن اعلام آمادگی کرده‌اند.

گفته می‌شود اسنودن در فرودگاهی در روسیه به سر می‌برد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر