کد خبر: 91230 A

از جمله مفاد طرحی كه اخوان‌المسلمین برای برون‌رفت مصر از بحران كنونی ارائه كرده است، احترام به اراده ملت مصر و پایان دادن به همه نشانه‌های کودتای نظامی و بازگرداندن مشروعیت قانونی به رئیس‌جمهوری، قانون اساسی و پارلمان است.

جماعت اخوان المسلمین مصر برای خروج این کشور از بحران سیاسی کنونی طرح ارائه داد.
به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، این جماعت در بیانیه‌ای اعلام کرد که حوادث سوم ماه جاری میلادی کودتای نظامی با حمایت خارجی و در نتیجه تحریک برخی از احزاب و نیروهای سیاسی به شمار می‌رود که در پی نابودی همه آرزوهای ملت در داشتن نظام دموکراتیک و نیز از بین بردن همه نهادهای قانونی منتخب نظیر ریاست جمهوری، پارلمان و قانون اساسی است.
در این بیانیه آمده است که مردم مصر و از جمله اخوان المسلمین در مخالفت با این کودتای نظامی و براندازی «محمد مرسی» رئیس‌جمهوری برکنار شده، تظاهرات کردند اما کودتاچیان اقدام به قتل تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز، بستن شبکه‌های تلویزیونی و بازداشت رهبران سیاسی و صد‌ها تن از تظاهرکنندگان و نیز قتل علنی زنان کردند.
در بیانیه اخوان المسلمین طرحی برای برون‌رفت از بحران کنونی مصر ارائه شده است که مفاد آن عبارتند از:
یک: احترام به اراده ملت مصر و پایان دادن به همه نشانه‌های کودتای نظامی و بازگرداندن مشروعیت قانونی به رئیس‌جمهوری، قانون اساسی و پارلمان.
دو: رئیس‌جمهوری منتخب اصلاحاتی که قانون تعیین کرده و ملت آن را تایید کرده است نظیر برگزاری انتخابات پارلمانی، تغییر در قانون اساسی و ارائه آن به قوه مقننه و سپس همه‌پرسی برای تصویبش و نیز آشتی ملی و تهیه میثاق شرف برای رسانه را انجام دهد.
سه: همه نیروهای ملی و سیاسی پای میزه مذاکره بنشینند و همه باید به توافق‌ها پایبند باشند.
در همین حال جبهه نجات ملی که در دوران مرسی بزرگ‌ترین ائتلاف مخالفان قلمداد می‌شد طرح اخوان المسلمین را رد کرد و اعلام کرد که هیچ چیز به دوران قبل از ۳۰ ژوئن برنمی‌گردد و این جبهه به علت خشونت‌های این جماعت پس از زمان عزل مرسی مذاکره نمی‌کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر