کد خبر: 9212 A

ناتو از گلوله‌باران روستایی در خاک ترکیه به عنوان «اقدامی تجاوزگرانه» یاد كرده و از سوریه خواست تا به آنچه این سازمان «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» خواند، پایان دهد.

به دنبال اقدام آنكارا مبنی بر حمله به مواضعی در خاك سوریه كه گفته می‌شود در واكنش به كشته شدن پنج تن در یك روستای تركیه صورت گرفته است، ناتو حمایت كامل خود را از این كشور اعلام كرد.

به گزارش ایلنا به نقل از دویچه‌وله، «احمد داوود اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به دنبال انتشار خبر این حمله وزرای کابینه را به جلسه‌ای فوق‌العاده در وزارت خارجه ترکیه دعوت کرد.

«رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر تركیه نیز با مشاوران خود به رایزنی پرداخت.

وزیر خارجه ترکیه در تماسی تلفنی با «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل و وزرای خارجه‌ چندین کشور عضو شورای امنیت گفت‌وگو کرده و آنها را در جریان این حادثه‌ مرزی قرار داد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین در تماسی با «آندرس فو راسموسن» دبیركل ناتو درخواست کرد که نشست اضطراری اعضای ناتو به این موضوع رسیدگی کند.

دولت ترکیه از سازمان ناتو، که این كشور نیز در آن عضویت دارد، تقاضای پشتیبانی کرد. شورای ناتو در این زمینه جلسه اضطراری تشکیل داد. در نشستی یک ساعته، ۲۸ عضو پیمان ناتو تعرض مرزی را محکوم کرده و بر حمایت خود از تركیه تاكید كردند.

ناتو بار دیگر با اشاره به بیانیه‌ صادر شده در تاریخ ۲۶ ژوئن سال جاری تاکید کرد که اوضاع سوریه را به دقت دنبال می‌کند. ناتو از گلوله‌باران روستایی در خاک ترکیه به عنوان «اقدامی تجاوزگرانه» یاد كرده و از سوریه خواست تا به آنچه این سازمان «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» خواند، پایان دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه آمریکا نیز طی سخنانی مداخله‌جویانه گفت: «از این‌که نیروهای سوری به ترکیه حمله کرده‌اند به شدت عصبانی هستیم و از کشته شدن افراد در ترکیه متاسفیم.»

«نیک کلگ» معاون نخست‌وزیر انگلیس که در ترکیه به سر می‌برد، نیز گفت: «خشونت‌های سوریه را محکوم می‌کنیم و از این كشور می‌خواهیم که اتفاقاتی مانند آنچه امروز روی داد را تکرار نکند.»

«جورج لیتل» مدیر بخش رسانه‌های وزارت دفاع آمریکا هم در واکنش به درگیری‌های روز گذشته گفت: «این نمونه دیگری از رفتار زننده دولت سوریه است و نشان دیگری بر این‌که این دولت باید کنار رود. ما از کشته شدن افراد در ترکیه که یک کشور همتای مهم ما است، متاسف بوده و وضعیت را از نزدیک زیر نظر خواهیم داشت.»

شهر «آک چاکاله» طی هفته‌های گذشته، چندین بار مورد حمله قرار گرفته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر