کد خبر: 93077 A

در این دور از مذاکرات چهار محور اساسی یعنی قدس، آوارگان فلسطینی، شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی و مساله مبادله اراضی فلسطینی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت

مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی امروز - سه شنبه- به طور رسمی در مقر وزارت خارجه آمریکا تحت نظارت این کشور از سر گرفته شد.
به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، «صائب عریقات» مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان و «تزیپی لیونی» وزیر دادگستری و «اسحاق مولخو» معاون نخست وزیر دولت رژیم صهیونیستی نیز مذاکره کنندگان این رژیم در این دور از مذاکرات خواهند بود.
در این دور از مذاکرات چهار محور اساسی یعنی قدس، آوارگان فلسطینی، شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی و مساله مبادله اراضی فلسطینی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
آمریکا بر دور جدید مذاکرات سازش میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی نظارت دارد. این در حالی است که مذاکرات سازش از سال ۲۰۱۰ میلادی به دنبال اعتراض هیات مذاکره کننده فلسطینی به تداوم شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی متوقف شده بود.
در همین راستا، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا از آغاز مجدد مذاکرات سازش پس از فراز و نشیب فراوان طی سال‌های گذشته استقبال کرده و تاکید کرد که زمان موعود فرا رسیده است. وی همچنین در مورد انتظارات و توقعات بالای طرفین که منجر به ایجاد موانعی بر سر راه پیشرفت مذاکرات شود، هشدار داد.
از طرف دیگر، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز که در آخرین دور سفرهای خود به منطقه در هفته‌های گذشته موفق شد طرفین را راضی به بازگشت به مذاکرات سازش کند، تصریح کرد که عملیات بسیار سخت و پیچیده‌ای پیش رو داریم. وی همچنین طرفین فلسطینی و صهیونیستی را برای دستیابی به سازشی معقول به منظور پایان دادن به نزاع‌های فعلی تشویق کرد.
کری، «مارتن اندیک» سفیر سابق آمریکا در اراضی اشغالی را که گفته می‌شود یکی از کسانی است که سازش در منطقه را امری ممکن می‌داند، به عنوان نماینده ویژه عملیات صلح خاورمیانه تعیین کرده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر