کد خبر: 99308 A

دادگاهی که بو شیلای را به اتهام فساد و سوءاستفاده از قدرت محاکمه می‌کند، در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که شهادت شهود دادگاه به پایان رسیده است.

«بو شیلای» از مقام‌های سابق حزب کمونیست چین در چهارمین روز از محاکمه‌اش بار دیگر قاطعانه از خود دفاع كرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دادگاهی که بو شیلای را به اتهام فساد و سوءاستفاده از قدرت محاکمه می‌کند، در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که شهادت شهود دادگاه به پایان رسیده است.

بو در چهارمین روز از محاکمه خود اتهام مطرح شده توسط «وانگ لیجون» از مقام‌های ارشد پلیس را رد کرد. رییس پلیس شهر «چونگ‌کینگ» که بو شیلای رئیس حزب کمونیست آن بود، گفت كه بو تلاش کرده بود قتلی كه همسرش مرتكب شده بود را مخفی كند. بو این مقام پلیس را دروغگو خواند و گفت كه وی شخصیتی پست دارد.

بو شیلای همچنین تکذیب کرد که رییس پلیس را با مشت زده باشد اما اذعان کرد که به وی سیلی زده است.

بو با اتهام‌های رشوه، فساد مالی و سوء استفاده از قدرت رو‌به‌رو است اما تمام آنها را رد می‌کند.

بو شیلای اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی از مقام خود به عنوان رهبر حزب کمونیست در منطقه مهم چونگ‌چینگ چین برکنار شد. وی از سیاستمداران محبوب چینی و از مقام های بلندپایه حزب کمونیست بود و احتمال داشت برای رهبری حزب و دولت نیز رقابت کند.

رسانه‌های خارجی اجازه حضور در جلسات محاکمه را ندارند اما دادگاه، جریان محاکمه را به طور مرتب به زبان ماندارین بر روی وب‌سایت خود می‌گذارد.

جلسه روز شنبه بر این اتهام متمرکز بود که بو شیلای در مورد قتل «نیل هیوود» بازرگان انگلیسی، در سال ۲۰۱۱ میلادی پنهان‌کاری کرده است. «گو کایلای» همسر بو در این قتل مقصر شناخته شده است.

گو کایلای در جریان محاکمه خود گفته بود که احتمال می‌داد نیل هیوود به پسرش آسیب بزند و به همین دلیل هم وی را کشت.

پیگیری ماجرای مرگ این بازرگان انگلیسی که با خانواده بو روابط دوستانه‌ای داشت، به دستگیری گو کایلای و سقوط شوهر وی  منجر شد.

دادگاه به روز دوشنبه موکول شده است. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند كه نتیجه این محاکمه از قبل تعیین شده و بو در پایان دادگاه مقصر شناخته خواهد شد اما ناظران می‌گویند كه وی دفاع محکمی از خود کرده است.

بر اساس این گزارش، این مساله كه محاکمه بو شیلای چهار روز طول کشیده است، باعث حیرت ناظرانی شده که معتقد بودند این محاکمه نمایشی بوده و خیلی زود تمام می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر