کد خبر: 1328 A

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی:

آذربایجان شرقی دارای بیش از 90 مسجد تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است كه در طول چهار سال گذشته، مرمت بیش از 45 مسجد از آنها به صورت کامل به اتمام رسیده است.

 رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی این استان را  در نهضت مرمت مساجد تاریخی پیشرو عنوان كرد.

مهندس تاب محمدی که به مناسبت هفته مساجد و در حاشیه بازدید از کارگاه مرمت مسجد تاریخی شهر خاروانا در شهرستان ورزقان سخن می گفت افزود: بیش از 60 درصد مساجد تاریخی آذربایجان شرقی در چهار سال گذشته مرمت و بازسازی شده اند.

به گفته وی آذربایجان شرقی دارای بیش از 90 مسجد تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است كه در طول چهار سال گذشته، مرمت بیش از 45 مسجد از آنها به صورت کامل به اتمام رسیده است.

تراب محمدی با بیان اینكه در مجموع بیش از نیمی از مساجد استان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است، ادامه داد: بیش از 40 مسجد تاریخی نیز جزو كارگاه های فعال استان است كه هم اكنون در دست مرمت هستند و درصد نیاز آنها به مرمت از تفاوت هایی برخوردار است.

وی یادآور شد: مرمت مساجد تاریخی در راستای عمل به نهضت مرمت مساجد انجام می شود كه اگر چه در گذشته به خوبی به آن توجه نشده است ولیکن استان آذربایجان شرقی هم اکنون در این حوزه در ردیف استان های پیشرو قرار دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اینكه بخشی از مساجد استان از محل اعتبارات ملی 30 میلیارد ریالی سال 90 مورد مرمت قرار گرفته اند، گفت: با توجه به اینكه مساجد محل شكل گیری افكار و تجمع های اجتماعی و پیوند اندیشه ها و نزدیکی مومنین به همدیگر و وحدت انسانها است توجه به این اماكن مقدس از جمله جدی ترین و اصلی ترین وظایف دینی، ملی و اجتماعی امروز ما به شمار می رود که به اعتراف همگان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در ثبت ملی، حفظ و احیای این اماکن بی نظیر عمل کرده است.

وی خاطر نشان كرد: بیشترین ثبت اثر تاریخی و معنوی در فهرست آثار ملی در حوزه مساجد تاریخی در چهار سال اخیر صورت گرفته و مرمت کامل تمام مساجد و بقاع متبرکه تاریخی روستایی و شهری تمام شهرستان های استان آذربایجان شرقی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی استان در سال جاری قرار دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر