کد خبر: 17653 A

رییس جمهوری:

به خاطر شرایط اقلیمی و مکانی سد سفیدرود سالیانه حجم زیادی از رسوبات، وارد مخزن این سد می‌شد که بهره برداری از سد شهریار نقش مؤثری در جلوگیری از ورود این رسوبات به مخزن سد سفید رود دارد. / سد زیبا و به لحاظ فنی پیچیده‌ای است و امید می‌رود هرچه زود‌تر نیروگاه‌های آن نیز احداث شود.

 میانه - ایلنا: رییس جمهور اظهار داشت: سد شهریار به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سدهای کشور و با توجه به بزرگی و موقعیت آن، نقش مهمی در تأمین آب زراعی برای زمین‌های منطقه تحت پوشش خود خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد صبح امروز (پنج‌شنبه) در مراسم آغاز عملیات آبگیری سد شهریار به عنوان بزرگ‌ترین سد بتنی دو قوسی در شمال غرب کشور در شهرستان میانه، گفت: این سد به لحاظ کارکرد از بزرگ‌ترین سدهای کشور است که علاوه بر ذخیره آب به حجم ۷۰۰ میلیون متر مکعب، قابلیت تنظیم آب به حجم ۱۰۰ میلیون متر مکعب را نیز دارا است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه این سد نقش مهمی در رسوب‌گیری آب ورودی به سد سفید رود را دارد، خاطر نشان کرد: به خاطر شرایط اقلیمی و مکانی سد سفیدرود سالیانه حجم زیادی از رسوبات، وارد مخزن این سد می‌شد که بهره برداری از سد شهریار نقش مؤثری در جلوگیری از ورود این رسوبات به مخزن سد سفید رود دارد.

وی با بیان اینکه سد شهریار در شرایط گوناگون کمک کار کشاورزان می‌شود، اضافه کرد: سد زیبا و به لحاظ فنی پیچیده‌ای است و امید می‌رود هرچه زود‌تر نیروگاه‌های آن نیز احداث شود.

احمدی‌نژاد با تبریک عید غدیر افزود: این پروژه بزرگ و ارزشمند در آستانه این عید بزرگ تقدیم مردم آذربایجان شرقی، گیلان و بخشی از زنجان می‌شود.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به نامگذاری این سد به نام استاد شهریار و اشعار این شاعر ایرانی در وصف مولای متقیان، حضرت علی (ع)، اظهار داشت: جایگاه استاد شهریار بسیار بلند مرتبه است و خوشحالیم که نام وی که تمام زندگی خود را وقف راه امام علی (ع) کرد، بر چنین سازه عظیمی گذاشته شده و این سد در آستانه عید غدیر به بهره برداری می‌رسد.

رییس جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز به منظور حضور در آیین آغاز آبگیری سد شهریار، بزرگ‌ترین سد بتنی دوقوسی شمال غرب کشور به میانه در آذربایجان شرقی سفر کرده بود، از بخش‌های مختلف این سد دیدن کرد و با توضیحات کار‌شناسان در جریان جزئیات احداث این پروژه قرار گرفت.

احمدی‌نژاد پس از افتتاح این پروژه شهرستان میانه را به قصد بازدید از مناطق زلزله‌زده شهرستان‌های اهر، هریس و ورزقان ترک کرد.

وی در این بازدید ضمن بررسی روند بازسازی مناطق زلزله‌زده، چند واحد بازسازی شده را نیز به طور نمادین به صاحبان آن‌ها تحویل خواهد داد.

سد شهریار میانه رئیس جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر