کد خبر: 2428 A

این موزه شامل بخش‌های مختلف همچون آثار مکشوفه، سفال، سکه، شیشه و فلزات است که بخش‌های فلز و سکه مقبولیت زیادی برای بازدیدکنندگان دارد.

مراغه - ایلنا: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از بازدید بیش از 1000 نفر از گردشگران در طول مرداد ماه سال جاری از موزه ایلخانی شهرستان مراغه خبر داد.

به گزارش ایلنا، مهندس تراب محمدی موزه ایلخانی شهرستان مراغه را نمایشگر فرهنگ منطقه از هزاره دوم تا قاجار عنوان کرد و گفت: این موزه شامل بخش‌های مختلف همچون آثار مکشوفه، سفال، سکه، شیشه و فلزات است که بخش‌های فلز و سکه مقبولیت زیادی برای بازدیدکنندگان دارد.

وی با اشاره به اینکه آثار موجود در این موزه از منطقه تاریخی مراغه شامل شهرهای مراغه، بناب، عجب‌شیر و ملکان کشف شده است، افزود: بخش آثار مکشوفه از منطقه این موزه، شامل آثار کشف شده از جنوب سهند تا شرق دریاچه ارومیه و مربوط به دوره های تاریخی مختلفی است.

محمدی خاطرنشان کرد: در این موزه از دوره هزاره دوم و اول قبل از میلاد آثاری از جمله سر پیکان، پیه سوز مفرغی، سفالینه های مختلف معروف به سفالینه های خاکستری و ظروف سفالی و فلزی دوره اسلامی تا دوره قاجار به نمایش گذاشته شده است.

به گفته وی، در بخش سفال موزه که غنی‌ترین بخش آن محسوب می‌شود تمام تکنیک‌های رایج ایلخانی به عنوان عصر طلایی سفالگری ایران به نمایش گذاشته شده که سفال‌های نفیسی به شکل گلابدان، مجسمه گاو، طرح سیمرغ و اژدها و مجسمه بودا در آن به چشم می‌خورد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در تشریح بخش سکه موزه مراغه گفت: مجموعه سکه‌های این موزه نیز شامل کامل‌ترین و ارزشمندترین سکه‌های دوره ایلخانان مغول است که تقریباً از همه ایلخانان ایران شامل 16 پادشاه آن به غیر از یکی از آنان، سکه‌های ارزشمندی برای بازدید گردشگران به نمایش گذاشته است.

تراب محمدی آذربایجان شرقی را در راه اندازی موزه های تخصصی در کشور استانی پیشرو خواند و گفت: موزه های تخصصی همواره از مکان‌های مهم گردشگری است که موزه ایلخانی مراغه نیز به عنوان تنها موزه تخصصی دوران ایلخانی کشور از سوی گردشگران مورد توجه بوده است.

گفتنی است، مراغه با حدود 300 اثر تاریخی و تپه های باستانی جزو 10 شهرستان تاریخی و فرهنگی مورد توجه کشور محسوب می‌شود که بخش عمده ای از آثار تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر