کد خبر: 2433 A

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی:

2هزار میلیارد ریال برای ایجاد سرپناه دامی در مناطق زلزله زده اعتبار نیاز است

تبریز - ایلنا: عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از لزوم ساخت یک میلیون مترمربع اماکن دامی در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش ایلنا از تبریز، دکتر محمدحسین فرهنگی در جلسه کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی آذربایجان شرقی بر اتمام ساخت خانه‌ها و اماکن دامی زلزله زدگان تا دو ماه آینده  تاکید کرد.

وی با بیان اینکه موضوع اصلی و مهم زلزله زدگان که این روزها در حال رسیدگی است بحث اسکان دائم زلزله زدگان است و معتقدیم دولت و مسئولین ذی‌ربط باید از تمام ظرفیت‌های موجود برای تأمین حداقل‌های مورد نیاز اقدام کنند افزود: در جلسات مختلف توجه جدی به بخش کشاورزی مناطق زلزله زده را مورد تاکید قرار داد و با توجه به اهمیت بالای اماکن دامی از اماکن مسکونی در نظر روستائیان، شایسته است اقدام درخوری در این باب صورت پذیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در خصوص بازسازی مناطق زلزله زده در طی دو ماه آینده تاکید کرد: بازسازی مناطق زلزله زده از نظر ما عملی است اما با استفاده از همه ظرفیت‌ها، نه با نگاه اداری و روش‌های متمرکز که در گذشته هیچ گاه جواب نداده و با توجه به مدت کوتاه باقیمانده قطعاً جواب نخواهد داد و در این خصوص در جلسات هشدارهایی داده‌ایم و با پیشنهادهایی که روزهای اخیر در جلسات به مسئولین ذی‌ربط در استان ارائه شده امیدواریم این اتفاق به زودی رخ دهد و شاهد آغاز کار به صورت جدی باشیم.

دکتر فرهنگی با بیان اینکه ما در بطن مناطق زلزله زده برای حدود 700 هزار احشام به سرپناه نیاز داریم ادامه داد: در مناطق زلزله زده شهرستان ورزقان، 21 هزار گاو و 180 هزار گوسفند، در شهرستان هریس، 37 هزار گاو و 184 هزار گوسفند، در شهرستان اهر، 50 هزار گاو و 202 هزار گوسفند و همچنین در شهرستان تبریز، 4 هزار گاو و 30 هزار گوسفند بدون سرپناه هستند که بایستی با ساخت سریع اماکن، از هرگونه گزند سرما و حیوانات وحشی در امان قرار گیرند.

وی با بیان اینکه این کار در صورتی که اتفاق بیافتد می‌توان امیدوار بود زمستان شاهد اتفاقات ناخوشایند در مناطق زلزله زده نباشیم افزود: برای این کار 2هزار میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد سرپناه دامی در مناطق زلزله زده مورد نیاز می‌باشد که با 750 میلیارد ریال تسهیلات مصوب دولت، لازم است 1250 میلیارد ریال دیگر نیز از محل صندوق توسعه ملی برای این امر اختصاص یابد.

دکتر فرهنگی با بیان اینکه 50 میلیون ریال تسهیلات مصوب دولت تنها برای واحد های دامی کوچک کافی می‌باشد افزود: برای واحدهای دامی بزرگ‌تر نیز بایستی از محل‌های دیگر تأمین اعتبار كرد.

وی با بیان اینکه از وزارت جهاد کشاورزی برای تاسیس صندوق توسعه (ملی)کشاورزی در سه شهرستان زلزله زده درخواست صدور جواز نموده‌ایم افزود: امیدوارم این امر به واسطه شرایط حاد و فوق‌العاده منطقه هرچه زودتر عملی شود.

دکتر فرهنگی با بیان اینکه فروش احشام زلزله زدگان به نفع کشاورزان منطقه نیست افزود: مطرح ساختن این‌گونه موارد نه تنها از بار مشکلات زلزله زدگان منطقه نمی‌کاهد بلکه اسباب مهاجرت آنان به شهرها را فراهم می‌سازد.

زلزله زدگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر