کد خبر: 2438 A

بر اثر زلزله اخیر 17 هزار و 513 واحد مسکونی روستایی در آذربایجان شرقی تخریب شده است

تبریز - ایلنا: معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: زلزله اخیر در شمال غرب کشور به هفت شهرستان استان خسارت وارد کرده و بر اثر آن 17 هزار و 513 واحد مسکونی روستایی تخریب شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، محمد اشرف‌نیا در جمع روحانیون شهرستان‌های اهر، هریس و ورزقان با بیان این که عملیات آواربرداری در 283 روستای آسیب‌دیده از زلزله در حال انجام است، افزود: تا به حال کار آواربرداری یک هزار و 700 خانه روستایی تمام شده و سه هزار و 800 پرونده تسهیلات مقاوم‌سازی برای بازسازی خانه‌های تخریب شده تشکیل شده است.

وی در خصوص آمار واحدهای خسارت‌دیده شهری نیز گفت: ارزیابی واحدهای مسکونی شهری توسط نظام مهندسی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال انجام بوده و برآورد اولیه حاکی از آسیب دیدن 12 هزار واحد مسکن شهری در اثر زلزله است.

اشرف‌نیا با بیان این که عزم جدی دولت تامین مسکن پایدار برای روستاییان است، افزود: بنیاد مسکن در هر روستا یک ستاد متمرکز کرده و تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات را در این ستادها انجام خواهد داد.

وی اظهار داشت: دولت امکانات و منابع مالی و مصالح ساختمانی را تامین کرده و ساخت مسکن با خود روستاییان است و هر روستایی که توان این کار را نداشته باشد هم دولت آماده معرفی پیمانکار است.

اشرف‌نیا ادامه داد: برنامه دولت در خصوص بازسازی خانه‌های روستایی، احداث فضای ضروری برای اسکان روستاییان است و بعد از فصل سرما این فضا قابل توسعه خواهد بود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برخی نظرات غیرکارشناسی در مورد جابجایی روستاهای زلزله‌زده، گفت: این موضوع در یک کمیته تخصصی با حضور کارشناسان مختلف بررسی می‌شود و این کمیته تشخیص خواهد داد که کدام روستاها باید جابجا شوند.

وی تاکید کرد: مردم باید مجاب شوند که نظرات کارشناسان را بپذیرند و دولت نیز از روحانیون انتظار دارد که آگاهی لازم را به مردم بدهند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر