کد خبر: 2692 A

این استان از نظر منابع و تأسیسات آبی امکانات مناسبی دارد اما با این حال وضعیت موجود برای ما در حال هشدار است لذا باید متناسب با ورودی آبهایمان مصارف خود را تطبیق کنیم و برنامه ریزی نمائیم.

تبریز- ایلنا: مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به کمبود منابع آبی در منطقه گفت: متأسفانه میزان بارش در استان آذربایجان شرقی به اندازه یک وم برخی کشور های همسایه است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مهندس ارسلان هاشمی با اشاره به کمبود منابع آبی در منطقه افزود: در حال حاضر حدود ۸۸ درصد منابع آبی ما در بخش کشاورزی مصرف شده و تنها ۲ درصد در صنعت و ۱۰ درصد هم به عنوان آب شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد این در حالی است که استاندارد مصرف آب در کشاورزی ۶۰ درصد است.
وی با اشاره به این که آذربایجان شرقی در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد افزود: میانگین بارش‌های این استان سالانه حدود ۲۹۶ میلی متر است درحالی‌که این میزان در کشورهای هم‌جوار سالانه ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ میلی متر را شامل می‌شود.

مهندس هاشمی همچنین تغییرات گسترده در توزیع بارش‌های استان را از دیگر مشکلات حوزه آب خواند و اظهار داشت: توزیع بارندگی‌ها از نظر زمان و مکان متغیر است به طوری که گاهی بارش‌ها در شمال گاهی در مرکز و گاهی در جنوب استان و در فصول مختلف روی می‌دهد لذا عدم ثبات در رفتار بارش‌ها امکان برنامه ریزی و پیش بینی را غیرممکن می‌کند.

مهندس هاشمی از کاهش میزان آب‌های سطحی و زیرزمینی اظهار نگرانی کرد و گفت: آب‌های سطحی و زیرزمینی با یکدیگر ارتباط دارند چون وقتی بارندگی نداریم آب‌های زیرزمینی تغذیه نمی‌شود و با روال بد برداشت باعث کاهش کیفیت و کمبود آب می‌شویم.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی تاکید کرد: باید حدالامکان در دشت‌های بحرانی و ممنوعه خط قرمزها را در نظر گرفته از برداشت بی رویه جلوگیری شود.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی در عین حال تصریح کرد: اگر به طور متوسط سالانه منابع آبی تجدید پذیر را در نظر بگیریم، در مجموع ۵ میلیارد متر مکعب پتانسیل منابع آبی تجدید پذیر در استان داریم.

وی با بیان این که آذربایجان شرقی در مقایسه با استان‌های دیگر وضعیت مطلوبی دارد گفت: این استان از نظر منابع و تأسیسات آبی امکانات مناسبی دارد اما با این حال وضعیت موجود برای ما در حال هشدار است لذا باید متناسب با ورودی آبهایمان مصارف خود را تطبیق کنیم و برنامه ریزی نمائیم.

مهندس هاشمی با بیان این که در سال های بعد از انقلاب در حوزه تأسیسات آبی و احداث شبکه های آبرسانی و تکمیل خطوط انتقال اقدامات خوبی در استان انجام شده است گفت: هم اکنون بیش از ۹۷ درصد جمعیت شهری و ۹۵ درصد روستایی استان از آب شرب سالم بهداشتی بهره‌مندند.

به گفته وی، هم اکنون وجود ۱۴۳ سد و بند در استان نقش بی بدیلی در تأمین مطمئن آب شرب و صنعت ایفا می‌کنند به طوری که در آّب شرب حداقل برای دو سال برنامه ریزی کرده‌ایم تا ذخایر سدها بتواند نیازهای شرب و صنعت را تا مین کند.

مهندس هاشمی با تشریح اقدامات انجام شده برای برنامه ریزی در خصوص حفظ و صیانت از منابع آبی با اشاره به اهمیت جلب مشارکت‌های مردمی یادآور شد: پررنگ شدن مشارکت‌های مردمی مهم‌ترین عامل در حفاظت، نگهداری و مصرف منابع آبی به ویژه در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: نمونه طرح‌های مشارکتی انجام شده را می‌توان در تعامل با ائمه جمعه، مردم و کشاورزان، اجرای طرح داناب و... عنوان کرد که در حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی دستاوردهای خوبی به همراه داشته‌اند.

مهندس هاشمی با اشاره به طرح‌های آتی حوزه آب در استان گفت: سیاست دولت دهم، احداث و تکمیل شبکه های آبیاری و زهکشی پایاب سدها، انتقال آب به شیوه نوین در پایاب سدها و پایاب چاه‌ها و پوشش انهار است که راندمان مصرف را در کشاورزی افزایش داده و موجب کاهش مصرف آب می‌شود

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر