کد خبر: 29891 A

شورای نظارتی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی معرفی شدند./ مبارزه با فساد اداری و پیشگیری از اتفاقات ناگوار اداری و سوء جریانات از اهم وظایف شورای نظارتی سازمان محسوب می شود./از مهم‌ترین عوامل فروپاشی سازمان‌ها و دولت‌ها از منظر آن حضرت سوء تدبیر و عدم نظارت بر کارگزاران است.

ایلنا- تبریز: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، سوء تدبیر و عدم نظارت بر زیردستان را از مهم‌ترین عوامل فروپاشی حکومت ها از منظر امام علی (ع) عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا حجت الاسلام و المسلمین مجید نجفی در جلسه شورای مدیران سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به ویژگی‌های مدیران و اصول مدیریت از منظر نهج‌البلاغه افزود: امیرمومنان علی (ع) در نامه شماره 53 خود به مالک اشتر نخعی تمامی شرایط یک مدیر را برشمرده و به مالک دستور داده است که به اهل شجاعت و باتجربه پیوسته و آنان را به عنوان کار گزار انتخاب نماید.

وی با بیان اینکه حضرت علی در این نامه به مالک اشتر فرموده‌اند: « برای مشاغل کلیدی از سپاهیان و لشکریان خود کسی را انتخاب کن که در برابر دشواری‌ها و پیش آمدهای سخت و تلخ، استوار باشد و مصیبت‌های بزرگ وی را از پا ننشاند. فردی باشد که هنگام ناتوانی و ضعف دیگران، بر او ضعف و ناتوانی غالب نشود و بر اثر بی خیالی دیگران، بی تفاوت نگردد.» افزود: از مهم‌ترین عوامل فروپاشی سازمان‌ها و دولت‌ها از منظر آن حضرت سوء تدبیر و عدم نظارت بر کارگزاران است.

حجت الاسلام و المسلمین نجفی بابیان اینکه آن حضرت از سپردن امانت به خائنین منع نموده است ادامه داد: امیرمومنان در نامه ای به برخی از کارگزاران خود نوشته: «کسی که امانت را خوار شمارد و دست به خیانت آلاید و خویشتن و دینش را از آن منزه نسازد، درهای خواری و رسوایی را در دنیا به روی خود گشوده است و در آخرت خوارتر و رسوا تر خواهد بود و بزرگ‌ترین خیانت، خیانت به امت است و رسواترین تقلب نسبت به پیشوای مسلمانان است.»

وی ادامه داد: آن حضرت به مالک دستور داده‌اند تا در کار کارگزارانش بنگرد و پس از آزمایش به کارشان برگمارد، و سبب دوستی با آن‌ها و بی‏مشورت دیگران به کارشان مگمارد، زیرا به رأی خود کار کردن و از دیگران مشورت نخواستن، گونه ای از ستم و خیانت است. مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه درسازمان با بیان اینکه طبق دستور امام علی(ع) مدیران بایستی مراقب زیردستانشان بوده و آنان را در همه حال کنترل نمایند افزود: طبق این اصل مراقبت نهانی حاکم در کارهای مدیران، آنان را به رعایت امانت و مدارا در حق رعیت وامی دارد.

وی با اشاره به تشکیل شورای نظارتی سازمان، آن را کمک به مدیران در رفع موانع عنوان کرد و افزود: مبارزه با فساد اداری و پیشگیری از اتفاقات ناگوار اداری وسوء جریانات از اهم وظایف شورای نظارتی سازمان محسوب می شود.

در خاتمه این جلسه احکام اعضای شورای نظارتی سازمان توسط مسعود محمدیان رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی به اعضای آن اهدا شد.

اعضای شورای نظارتی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی متشکل از مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان به عنوان رئیس شورا، مدیر حراست به عنوان دبیر و مدیر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات مردمی، مدیر امور مالی و رئیس اداره امور حقوقی به عنوان اعضای اصلی این شورا هستند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر