کد خبر: 40482 A

با موضوع تیم های فوتبال تبریز؛

حضور شهرداری تبریز به عنوان نهاد حامی و مدیر فوتبال یک تیم تنها به برداشتن باری از دوش ورزش تبریز محدود می‌شود و در عین حال زمینه را برای حضور سایر نهادها محدود نکرده است.

ایلنا - تبریز: نشست بهمن ماه، عصر رسانه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز به بحث و تبادل نظر در خصوص تیم‌های فوتبال تبریز، ضرورت توجه به مباحث فرهنگی و اخلاقی فوتبال و تعامل رسانه‌ها با تیم‌های فوتبال گذشت.

به گزارش ایلنا، در این نشست که با حضور اهالی رسانه و مطبوعات و مدیران باشگاه های گسترش فولاد تبریز و شهرداری تبریز برگزار شد، بر ضرورت توجه بیش از پیش بر تعامل رسانه ها با تیم‌های فوتبال در آستانه میزبانی تبریز از بازی‌های فوتبال آسیایی تاکید شد.

در این نشست قرار بود مدیران باشگاه های ماشین سازی تبریز، تراکتور سازی تبریز و دبیری نیز حضور یابند تا بحث در این خصوص از غنا و قوت بیشتری برخودار شود، اما به دلیل جلسات متعدد و موازی در همین حوزه موفق به حضور در جمع خبرنگاران رسانه‌ها نشدند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در این نشست با اشاره به جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی ورزش فوتبال گفت: فراگیری و گستردگی این ورزش بین آحاد مردم باعث شده است که کارشناسان اجتماعی دریابند كه فوتبال، امری فراتر از یک ورزش صرف است و باید به جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی این ورزش و برخوردهای فرهنگی بازیکنان و تماشاگران توجه بیشتری کنند.
سیدرضا علوی ادامه داد: ضمن آنکه تاکنون مشکل خاصی پیش نیامده است، اما برخی سوءرفتارها در این مساله باعث شده  که مسئولان فرهنگی و ارکان فرهنگی جامعه به ضرورت چاره‌اندیشی در این خصوص اقدام کنند.

وی برگزاری نشست عصر رسانه با موضوع فوتبال را به زمینه‌ای برای بحث در خصوص این مسائل عنوان کرد و افزود: از مدت‌ها پیش قرار بود نشستی با حضور مدیران فوتبالی تبریز برگزار شود تا انتظارات متقابل اهالی رسانه و مطبوعات و مدیران باشگاه‌ها تبیین شود و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در زمینه فرهنگ‌سازی در امر ورزش هم اقدام کند.

علوی با اشاره به پیش‌قدم‌شدن سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در این خصوص اظهار داشت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز بر خود فرض می‌دانست که با توجه به ضرورت حضور در این عرصه و نیز ارتباط خود با اصحاب رسانه و مطبوعات نسبت به برگزاری نشستی برای افزایش زمین‌های تعامل و همکاری اقدام‌كند.

وی همچنین با اشاره به آغاز بازی‌های آسیایی و صعود تراکتورسازی تبریز به این بازی‌ها و معرفی تبریز به عنوان نماینده ایران در آسیا، افزود: این رخداد مهم ورزشی، نیاز آن را می‌طلبد که در تعامل همه جانبه با اصحاب رسانه و مطبوعات، از این اتفاق مهم و فرخنده جریانی فرهنگی تولید کنیم.

 این نشست با  پرسش و پاسخ خبرنگاران از مدیران باشگاه‌های گسترش فولاد و شهرداری تبریز ادامه یافت. یکی از اصحاب مطبوعات با طرح این سوال که ورود شهرداری به عنوان یک نهاد دولتی به مساله فوتبال و ورزش نمی تواند نتیجه‌ای مطلوب داشته باشد از مدیر باشگاه فوتبال شهرداری تبریز خواست در این خصوص توضیح دهد.

مدیر باشگاه شهرداری تبریز با بیان اینکه شهرداری به عنوان نهاد محلی شناخته می شود، گفت: شهرداری تبریز به عنوان نهادی غیردولتی و محلی است که در خصوص ورزش به صورتی منسجم و نظام‌مند وارد عمل شده است.

بهرام نسیانی، تاکیدکرد: یکی از عمده مطالبات شهروندان حضور در بخش ورزش است و شهرداری نیز با اهتمام در این بخش در پی ایجاد نقشی سازنده در این راستاست.

وی با بیان اینکه فوتبال تابع یک جریان فرهنگی کلان است خاطر نشان کرد: ورود شهرداری تبریز به ورزش در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از نهادها و سازمان های مدعی این امر، از حضور در این عرصه غفلت کرده اند و کارخانجاتی که باید متولی حمایت مالی از این مقوله باشند به دلایل مختلف خود را از این مساله کنار کشیده اند.

نسیانی اضافه کرد: حضور شهرداری تبریز به عنوان نهاد حامی و مدیر فوتبال یک تیم، تنها در حد برداشتن باری از دوش ورزش تبریز  است و در عین حال زمینه را برای حضور سایر نهادها محدود نکرده است.

وی ساختار ورزش در بدنه شهرداری تبریز را منسجم توصیف کرد و افزود: فوتبال در بدنه مدیریتی شهرداری تبریز یک جایگاه مشخص دارد و برای مسابقات متعدد کشوری و منطقه‌ای برنامه‌ای مدون دارد.

یکی دیگر از خبرنگاران با اشاره به آغاز بازی‌های آسیایی در ماه ‌های آینده که تبریز نیز میزبان شماری از گردشگران خارجی خواهد بود، از نسیانی خواست تا در خصوص اقدامات انجام‌شده برای تسهیل در امر رفت و آمد به ورزشگاه یادگار امام(ره) توضیحاتی دهد.

نسیانی با اشاره به نشست های متعدد شهرداری تبریز گفت: در جلسات گذشته شهردار تبریز دستورهایی برای تجهیز مسیر رفت و آمد به این ورزشگاه و توسعه فضای سبز محوطه ورزشگاه به همراه برخی دیگر از برنامه ها ارائه کرده‌اند که با عملی شدن آن، زمینه‌ای برای افزایش میزان حاضران فراهم خواهد شد.

یکی دیگر از خبرنگاران با انتقاد از نگاه یک سویه برخی مدیران باشگاه ها، به رسانه ها، اظهار داشت: نگرش آنان بعضا یک نگاه از بالا به پایین است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت آسیب شناسی این مقوله گفت: این عدم تعامل بیش از هر چیزی به بدنه تعاملی مردم با باشگاه ها و مدیران آن ضربه می زند و آسیب آن در دراز مدت موجب کاستی در این خصوص می شود.

این خبرنگار همچنین با تاکید بر اینکه عموم باشگاه‌های فوتبال، عنوان "باشگاه فرهنگی ورزشی" را بر سردر خود دارند از غلامرضا سمندر مدیر باشگاه گسترش فولاد تبریز خواست تا به شرح این نکته بپردازد که برای مساله فرهنگ چه کرده است؟

غلامرضا سمندر با بیان اینکه متاسفانه در برخی باشگاه‌ها مقوله فرهنگ اولویت دوم است افزود: ما در باشگاه گسترش فولاد توجه ویژه‌ای به این مساله داریم و اقدامات متعددی در این راستا انجام داده ایم.
وی ادامه داد: اصحاب رسانه و مطبوعات به عنوان همکاران ما در مسائل فرهنگی به شمار می روند و همواره نیاز خویش به کمک آنها را مهم قلمداد کرده‌ایم.

مدیر باشگاه شهرداری تبریز نیز در این خصوص گفت: انتظار داریم که خبرنگاران، همیار ما در این زمینه باشند و دست ما را برای همکاری رد نکنند.

وی با تقدیر از حمایت ها و حضور موثر ورزشی‌نویسان از رخدادهای تیم تحت مدیریت خود گفت: البته این مقوله از زمان آغاز فعالیت تیم شهرداری تبریز آغاز شده است، با این‌حال حصول یک نتیجه موثر نیاز به یک کار دراز مدت دارد و باید با تشکیل نشست‌هایی چون عصر رسانه، به تسریع در تحقق این رویدادها امیدوار بود.

در ادامه این نشست، یکی از اصحاب مطبوعات نیز با اشاره به جا نیفتادن فرهنگ عذرخواهی در بدنه مدیریتی فوتبال، اظهار داشت: در برخی مسابقات فوتبال شاهد آن هستیم که برخی بازیکنان یک رفتار سوء از خود بر جای می‌گذارند و این بر نگرش هواداران و مردم از آن تیم تاثیر می گذارد اما این سوءرفتار نه تنها از سوی مدیریت باشگاه مورد عذرخواهی قرار نمی‌گیرد بلکه بر آن سرپوش گذاشته می‌شود.

وی از مدیران هر دو باشگاه خواست تا این مساله را مورد توجه قرار دهند تا در صورتی که یکی از بازیکنان رفتار ناشایستی انجام داد، سرمربی تیم یا مدیریت باشگاه نسبت به عذرخواهی از مردم اقدام کند.

یکی دیگر از خبرنگاران از مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری سوال کرد که آیا شهرداری تبریز از شهرداران تیم‌های مهمان بازی‌های آسیایی دعوت خواهد کرد تا در این بازی‌ها حضور داشته باشد یا نه؟ 

سید رضا علوی با اشاره به رسم و رسوم و عرف این نوع مراسم ها خاطر نشان کرد: این مساله‌ای است که در روزهای آینده با شهردار تبریز به بحث گذاشته خواهد شد.

این نشست با طرح برخی پیشنهاها برای بهبود سطح بازی تیم ها، ضرورت افزایش تعامل بین مدیران باشگاه‌ها و رسانه‌ها، ضرورت همکاری همه جانبه برای آماده سازی تبریز در آستانه بازی‌های آسیایی و برنامه تیم‌های شهرداری تبریز و گسترش فولاد برای فصل آتی لیگ ارائه شد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر