کد خبر: 41090 A

با هدف راه اندازی بازارچه سنتی خشكبار؛

طبق توافقات انجام گرفته با اتحادیه اصناف اسكو، بازار تاریخی این شهرستان مبدل به بازارچه سنتی و مركز فروش خشكبار شهرستان اسكو خواهد شد.

ایلنا - اسکو: رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی از اتمام مرمت بازار تاریخی و سرپوشیده شهرستان اسكو تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تراب محمدی در گفتگو با خبرنگاران افزود: مرمت فاز دوم بازار اسكو امسال آغاز شده بود كه اكنون در مراحل پایانی بازسازی قرار دارد.

وی یادآور شد: طبق توافقات انجام گرفته با اتحادیه اصناف اسكو، بازار تاریخی این شهرستان مبدل به بازارچه سنتی و مركز فروش خشكبار شهرستان اسكو خواهد شد.

محمدی خاطرنشان كرد: شهرستان اسكو از قدیم تا كنون مركز عمده فروش انواع خشكبار به ویژه قیسی و گردو بوده است كه با راه اندازی بازارچه خشكبار، علاوه بر فروش این محصولات، دیگر اقلام مختص این شهرستان نظیر دوشاب محلی و نان سنتی اسكو نیز برای خرید گردشگران عرضه خواهد شد.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قدمت این بازار را قاجاری عنوان كرد و گفت: بازار اسكو دارای یك راسته با 15 گنبد است كه همراه مسجد و حمام «آقا» مجموعه تاریخی كاملی را تشكیل می دهد.

محمدی بازار اسكو را یك میدان – محوطه تاریخی با فضاهایی همچون میدان، حمام، مسجد و بازار خواند و یادآور شد: بازار اسكو در واقع بخشی از كاروانسرای تاریخی این شهرستان بوده كه اكنون تنها با عنوان بازار شناخته می‌شود.

وی تصریح كرد: علاوه بر این آثار، درخت چنار هزار و 200 ساله اسكو كه اخیرا در فهرست آثار ملی كشور نیز به ثبت رسید در این محله قرار دارد و این میدان محوطه بودن محل قرارگیری بازار منجر شده یك مسیر گردشگری كم نظیر در بافت سنتی و تاریخی شهرستان اسكو به وجود بیاورد.

محمدی با اشاره به مرمت های انجام گرفته در این اثر، اظهار داشت: آواربرداری، سبك سازی و عایق بندی سقف، اجرای طاق و دزدها و پوكه ریزی، اجرای سیستم فاضلاب، تعویض آجرهای فرسوده، اجرای طاق سه دهنه، كف سازی سنتی با سنگ، لكه گیری و سیمان كاری داخلی و آزادسازی بندهای سیمانی و بندكشی سنتی از جمله مرمت های اجرا شده در بازار تاریخی اسكو به شمار می‌روند.

عضو شورای مشورتی گردشگری كشور همچنین، نخاله برداری انتهای بازار، تكمیل سیستم الكترونیكی و تاسیسات، اجرای سردر با معماری بومی و سنتی، نصب در حیاط بازار، احیای جداره بازار و احیای آجركاری های زیبای قاجاری آن از دیگر اقدامات مرمتی و بازسازی انجام گرفته در بازار تاریخی اسكو هستند.

محمدی یادآور شد: بازار تاریخی اسكو كه با شماره 10476 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده، با اعتباری بالغ بر یك میلیارد و 500 میلیون ریال در دو فاز، مرمت و بازسازی شده است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر