کد خبر: 43005 A

استاندار آذربایجان شرقی:

صنایع بزرگی دولت را برای دریافت کمک‌های بیشتر تحت فشار قرار می‌دهند./شیب قیمت بسیاری از کالاها در داخل و خارج از کشور باعث تشویق به قاچاق و سرازیر شدن میلیون‌ها کارگر خارجی به کشور ما شده که هزینه همه اینها از ثروت این مردم پرداخت می‌شود.

ایلنا-ورزقان: استاندار آذربایجان شرقی گفت: دولت معتقد است که برای دست یافتن به شرایط واقعی در حوزه اقتصاد، ثروت باید در دست مردم باشد و خود مردم اقتصاد را مدیریت کنند.

به گزارش ایلنا احمد علیرضابیگی در جمع روحانیون شهرستان ورزقان، علت اصلی مشکلات اقتصادی کشور را شیوه نادرست توزیع ثروت و سپردن ثروت‌های ملی به دست عده‌ای خاص دانست و افزود: صنایع بزرگی از جمله شرکت‌های خودروسازی محصول این شیوه از توزیع ثروت هستند که اکنون وبال گردن دولت شده‌اند و دولت را برای دریافت کمک‌های بیشتر تحت فشار قرار می‌دهند.

اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را گام اساسی برای اصلاح شرایط اقتصادی کشور است

وی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را گام اساسی برای اصلاح شرایط اقتصادی کشور عنوان کرد و با بیان این که شرایط واقعی اقتصاد به نفع عدالت است،تاکید کرد: سیاست دولت این است که شیوه توزیع ثروت را تغییر دهد و گام دوم هدفمندی یارانه‌ها ما را به این هدف نزدیکتر می‌کند.

استدلال‌های مخالفان گام دوم هدفمندی یارانه‌ها، متناقض است

علیرضابیگی با بیان این که استدلال‌های مخالفان گام دوم هدفمندی یارانه‌ها، متناقض است، افزود: نمایندگان مجلس با این استدلال که اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها موجب افزایش نقدینگی و تورم می‌شود و هدف دولت از اجرای آن سیاسی و انتخاباتی است جلوی اجرای آن را گرفتند؛ اما واقعیت این است که خود آنها هم می‌دانند اجرای این مرحله، برای اقتصاد کشور ضروری است ولی نمی‌خواهند این کار به دست دولت احمدی‌نژاد انجام شود.

وی شرایط غیرواقعی اقتصاد را موجب ترویج مصرف بی‌رویه دانست و گفت: شیب قیمت بسیاری از کالاها در داخل و خارج از کشور باعث تشویق به قاچاق و سرازیر شدن میلیون‌ها کارگر خارجی به کشور ما شده است که هزینه همه اینها از ثروت این مردم پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت قصد دارد قدرت خرید مردم را افزایش دهد و کمک هزینه معیشتی نیز بر این مبنا در اسفند ماه به مردم پرداخت خواهد شد.

نقش اهل علم در اداره جامعه غیرقابل انکار است

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه نقش اهل علم و روحانیت را در اداره جامعه غیرقابل انکار توصیف کرد و گفت: با تکیه بر این اعتقاد در اولین روزهای پس از حادثه زلزله، جلسه مشترکی با روحانیون مناطق زلزله‌زده تشکیل دادیم و از رهگذر تعامل و ارتباط با روحانیت نیز نتایج خوبی گرفتیم.

وی با اشاره به وسعت حادثه و اقدامات انجام یافته در مناطق زلزله‌زده، خاطرنشان کرد: کارهای دولت در این مناطق بر مبنای احساس مسئولیت انجام یافته و چند ایراد کوچک نمی‌تواند اصل این کارها را تحت تاثیر قرار دهد.

علیرضابیگی تصریح کرد: اقدامات انجام یافته در مناطق زلزله‌زده کارشناسان و مقامات خارجی را به تعجب واداشته و آنها اظهار می‌کنند که در این مناطق به نحوی کار شده که گویا آمادگی مواجهه با حادثه از قبل وجود داشته است.

وی با بیان این که هر مرحله از کار ساماندهی مناطق زلزله‌زده مشکلات خاص خود را داشت، افزود: ساخت 11 هزار مسکن دایمی در این مدت کار کوچکی نبود در حالی که اگر قرار بود تامین مصالح و ساخت خانه‌ها را به خود مردم واگذار کنیم انجام این کار امکان‌پذیر نبود.

علیرضابیگی ادامه داد: در این مدت از دستگاه‌های اجرایی خواستیم که برنامه‌های خود را در سایر نقاط استان تعطیل کنند و امکانات خود را در مناطق زلزله‌زده متمرکز کنند تا از بروز مشکلاتی که می‌توانست در صورت بی‌توجهی، جبران‌ناپذیر باشد جلوگیری کنیم و هر چه زودتر شرایط این مناطق را سر و سامان دهیم.

وی با بیان این که خیلی‌ها تلاش کردند از این حادثه سوء استفاده کنند، افزود: برخی‌ها حرف‌هایی زدند تا خدمات دولت را زیر سوال ببرند؛ اما این حرف‌ها در بین مردم خریدار نداشت.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به نشست عمومی مدیران اجرایی استان با مردم ورزقان گفت: وقتی مسئولان با شجاعت در برابر مردم قرار می‌گیرند و مردم هم بدون تعارف سخنان خود را مطرح می‌کنند نشان می‌دهد که دولت اعتماد به نفس دارد و برای پاسخگویی نسبت به عملکرد خود آماده است.

وی افزود: این که مردم به سادگی به مسئولان دولت دسترسی دارند و حتی جزیی‌ترین مشکلات این مردم دغدغه بالاترین مقامات دولت از جمله شخص رییس جمهور است باعث افتخار بوده و جای شکر دارد.

وحدت اسلامی یک ضرورت است

علیرضابیگی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت وحدت اسلامی، اظهار داشت: دشمنان اسلام می‌دانند که وحدت، مبنای ملت‌های مسلمان و سرنگونی حاکمان دیکتاتور قرار گرفته؛ از این رو به اختلاف مذاهب در کشورهای مختلف دامن می‌زنند و تلاش می‌کنند با ترویج سلفی‌گری و ایجاد تفرقه و درگیری بین اقوام مختلف مسلمان، وحدت اسلامی را خدشه‌دار کنند.

وی افزود: دشمن می‌داند تنها نقطه‌ای که ممکن است انقلاب اسلامی را مورد آسیب قرار دهد تفرقه و اختلاف مذهبی است و این موضوع باید مورد توجه روحانیت باشد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر