کد خبر: 49346 A

شهردار تبریز:

شهر تبریز به جهت قرارگیری در روی گسل و نیز حجم بالای بافت‌های فرسوده و مناطق حاشیه نشین، بیش از دیگر شهر‌ها و مناطق کشور در معرض آسیب و خطرات ناشی از زلزله و بلایای طبیعی قرار دارد.

ایلنا-تبریز: شهردار تبریز برنامه ریزی و تلاش برای مقاوم سازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای شهر تبریز را تنها راه مقابله و پبشگیری از آثار و خطرات ناشی از زلزله دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا علیرضا نوین که در اولین کنفرانس مقاوم سازی و بهسازی بافت‌های شهری در مجاورت گسل‌های فعال سخن می‌گفت با تأکید بر لزوم برنامه ریزی جامع و هدفمند در بحث پیشگیری و کاهش اثرات ناشی از بلایای طبعی به ویژه زلزله خاطرنشان کرد: با وجد توسعه و پیشرفت تکنولوژی و فن آوری‌های روز دنیا، با این حال هنوز امکان پیش بینی زلزله فراهم نشده و باید نسبت به اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مقاوم سازی و بهسازی از در کشور اقدام عملی صورت گیرد.

وی با اعلام اینکه از مجموع ۴۰ مورد بلای طبیعی شناخته شده در جهان ۳۰ مورد در ایران به وقوع پیوسته است افزود: از این میان شهر تبریز به جهت قرارگیری در روی گسل و نیز حجم بالای بافت‌های فرسوده و مناطق حاشیه نشین، بیش از دیگر شهر‌ها و مناطق کشور در معرض آسیب و خطرات ناشی از زلزله و بلایای طبیعی قرار دارد.

شهردار تبریز با اشاره به زلزله مردادماه اهر، هریس و ورزقان در مردادماه سال جاری افزود: در این زلزله بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال خسارت به روستاهای استان و نیز تبریز وارد آمد و این درحالی است که درصورت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و مقاوم سازی و بهسازی پیش از بروز بحران، می‌توان از افزایش خسارت‌ها و تلفات ناشی از زلزله‌های آتی جلوگیری کرد.

شهردار تبریز افزود: زلزله به خودی خود تلفات و خسارات برجای نمی‌گذارد و این ساختمان]‌ای سست /ف نامقاوم و فاقد استحکام است که آوار ناشی از آن‌ها زمینه را برای تلفات جانی و مالی فراهم می‌نماید.

نوین  با اعلام اینکه تبریز به لحاظ موقعیت توپوگرافی شهری آبستن آسیب و زلزله است تنها راه کاهش بلایا و تلفات ناشی از زلزله را توجه جدی به امر مقاوم سازی و بهسازی دانست و بر لزوم توجه جدی و نیز تعامل و همکاری تمامی دستگاه‌های متولی در این حوزه تـأکید کرد.

وی در عین حال با اشاره به اقدامات انجام یافته از سوی مدیریت شهری تبریز در حوزه مدیریت بحران و بلایای طبیعی طی سال‌های اخیر افزود: برگزاری مانورهای سالانه زلزله، برگزاری اولین کنفرانس ساخت و سازهای شهری در مجاورت گسل‌های فعال، اعطای تسهیلات کلان به شهروندان در بحث عوارض با هدف تشویق به نوسازی و ساخت و سازهای مقاوم، طراحی و احداث شهرک امن ۲۰ هزار نفری، کمک ۱۰ میلیارد ریالی به زلزله زدگان استان، مشارکت هدفمند در آواربرداری و بازسازی مناطق زلزله زده و ارایه آموزش‌های عمومی از جمله اقدامات سال‌های اخیر شهرداری تبریز در این حوزه بوده است.

شهردار تبریز با تأکید بر لزوم حمایت‌های عملی دولت و مسوولان ارشد کشوری از برنامه‌های حوزه مدیریت بحران، تأمین الزامات پدافند غیرعامل در طراحی سازه‌ها، اجرای سازه‌های هوشمند، معرفی روش‌های تعمیم و تقویت سازه‌ها، استانداردسازی سازه‌ها و شریان‌های حیاتی، توسعه سامانه‌های اعلام خطر اضطراری و مخابراتی داخل ساختمان‌ها، ایمن سازی راه‌های مواصلاتی، راهبردهای شهرسازانه در راستای کاهش آسیب‌ها، اجرای طرح‌های موضعی، موضوعی و ریزپهنه بندی در مناطق حاشیه نشین، روزآمدسازی آئین نامه‌های ساخت و ساز و نوسازی و تلاش برای مقاوم سازی ساختمان‌ها را از جمله الزامات دستیابی به شهری امن با ضریب آسیب پذیری پائین دانست و ابراز امیدواری کرد با تعامل و همکاری تمامی دستگاه‌های مسوول این امر محقق شود.

اولین سمینار تخصصی و بین المللی مقاوم سازی و بهسازی بافت‌های شهری در مجاورت گسل‌های فعال صبح امروز با حضور مقامات ارشد شهری و استانی، اساتید، متخصصان، دانشجویان و کار‌شناسان برجسته زلزله‌شناسی و نیز متخصصان نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری در فرهنگسرای بزرگ الغدیر آغاز به کار کرد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر