کد خبر: 63389 A

نهمین صعود فوتبالی برای ترک ها؛

شهرداری تبریز به عنوان سومین تیم از آذربایجان شرقی و شهر تبریز به لیگ برتر راه یافت

ایلنا- تبریز: تاریخ برای تیم شهرداری تبریز تکرار شده و این تیم در کمترین زمان ممکن به لیگ برتر فوتبال کشور صعود کرد.

به گزارش ایلنا، تیم شهرداری تبریز در هفته آخر رقابت‌های لیگ دسته اول ایران با تساوی بدون گل مقابل راهیان کرمانشاه 47 امتیازی شد و به لیگ برتر فوتبال کشور صعود کرد تا رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور در فصل آینده با حضور 3 تیم تبریزی تراکتورسازی، گسترش فولاد و شهرداری تبریز برگزار شود.

با توجه به سقوط پیکان تهران از لیگ برتر و اینکه راه آهن نیز به شهر ری تعلق دارد، فوتبال تبریز با 3 نماینده بیشتر از شهرهای تهران و اصفهان تیم داشته و به نوعی پایتخت فوتبال ایران لقب خواهد گرفت.

تکرار تاریخ برای شهرداری تبریز

شهرداری تبریز در سال 74 با وجود داشتن بازیکنان خوب از لیگ آزادگان (لیگ برتر فعلی) سقوط کرد. در آن سال شهرداری تبریز کار خود را با سوابو آدریان رومانیایی آغاز کرد. در نیمه‌های راه سابو به دلیل نتایج ضعیف اخراج و هم وطنش یوان پاول سرمربی تیم شهرداری تبریز شد. اما عمر مربیگری پاول تنها پنج بازی بود و بعد از شکست 5 بر صفر شهرداری مقابل ملوان بندرانزلی وی نیز برکنار شده و بیژن ذوالفقار نسب هدایت این تیم را برعهده گرفت. این تغییر و تحول نیز کارساز نبوده و شهرداری تبریز به لیگ دسته دو سقوط کرد.
فصل آینده شهرداری تبریز با هدایت ذوالفقار نسب خیلی زود به لیگ دسته یک صعود کرد تا دوری شهرداری تبریز از لیگ دسته یک بیشتر از یک سال به دراز نکشد. شهرداری تبریز در سومین سال حضور ذوالفقار نسب در این تیم به عنوان با ارزش پنجمی ایران دست یافت.


نهمین صعود فوتبال تبریز

صعود شهرداری تبریز به لیگ برتر سومین صعود این تیم و نهمین صعود باشگاهی از تبریز به بالاترین سطح فوتبال ایران است.
تراکتورسازی تبریز در دهه پنجاه در جام تخت جمشید با هدایت محمد بیاتی و ماشین‌سازی با مربیگری گارنیک تجربه‌های اول صعود را کسب کردند.
در سال 72 ماشین‌سازی با مرحوم حسین فکری به لیگ دسته اول ایران صعود کرد.
در سال 74 واسیلی گوجا تراکتور سازی را از لیگ دو به لیگ دسته یک ایران (لیگ برتر فعلی) رساند.
در سال 75 تیم شهرداری تبریز با بیژن ذوالفقارنسب جشن صعود را برپا کرد.
فراز کمالوند در سال 88 تراکتور سازی و در سال 91 شهرداری را لیگ برتری کرده و اکبر میثاقیان نیز در سال 89 شهرداری تبریز را به لیگ برتر رساند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر