کد خبر: 63417 A

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی:

قدمت این حمام كه از دو گنبد سربینه و گرمخانه تشكیل شده، به دوره قاجار می رسد.

ایلنا- تبریز: به گفته مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی مرمت حمام مهدی خان تبریز تاکنون بیش از 30 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.

تراب محمدی در گفتگو با خبرنگاران افزود: قدمت این حمام كه از دو گنبد سربینه و گرمخانه تشكیل شده، به دوره قاجار می رسد.

وی با بیان اینكه مسجد مهدی خان مجاور و چسبیده به خانه تاریخی سرخه ای تبریز قرار دارد، افزود: با توجه به درهایی كه از خانه سرخه ای به حمام باز می شده به نظر می رسد كه این حمام در ابتدا خصوصی و متعلق به خانه سرخه ای بوده و به مرور زمان به صورت عام المنفعه در اختیار عموم قرار گرفته است.

محمدی با اشاره به مرمت های انجام گرفته در این بنا خاطرنشان كرد: سبك سازی پشت بام، آواربرداری،
كانال كشی، تسطیح پشت بام، تقویت و مرمت تویزه ها، تقویت گوشه سازی های گنبد شامل تعویض آجرهای فرسوده، رفع ترك ها، بندكشی مجدد و اندود از جمله مرمت های انجام گرفته بر روی یكی از گنبدهای حمام مهدی خان به شمار می رود.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرمت های باقی مانده را شامل همین اقدامات بر روی گنبد دوم حمام خواند و گفت: علاوه بر مرمت گنبد دوم، فعالیت هایی در داخل حمام همچون تقویت و استحكام بخشی، لایه برداری، كف سازی، مرمت دیوارهای جداره ها و نازك كاری نیز انجام می گیرد.

محمدی خاطرنشان كرد: حمام مهدی خان همچون دیگر حمام های تاریخی شامل بخش های ورودی، دالان و دهلیز، بینه و سكوهای سربینه، میان در، سرویس های بهداشتی، حجامت خانه، گرمخانه، موتورخانه و خزینه بوده است.

وی یادآور شد: حمام مهدی خان كه در خیابان ثقه الاسلام تبریز واقع شده با شماره 10469 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

 

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر