کد خبر: 63430 A

رییس هیئت ورزش های بومی، محلی و سنتی آذربایجان شرقی:

100 نوع بازی بومی و محلی دیگر نیز در آذربایجان شرقی در حال شناسایی است.

ایلنا- تبریز: رییس هیئت ورزش های بومی، محلی و سنتی آذربایجان شرقی گفت: 500 نوع بازی بومی و محلی در کشور شناسایی شده که از این تعداد حدود 100 نوع متعلق به این استان است.

ˈجلیل خدایی ˈ روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری مسابقه های بومی و محلی در عجبشیر افزود: ثبت این بازی ها در فهرست ورزش های بومی و بین المللی نیازمند همکاری همه جانبه مسوولان است.

وی با اشاره به توسعه ورزش های بومی و محلی در استان اظهارکرد: در سال گذشته رشته های گل یا پوچ، الک دولک، کمربند بازی، دوز دوز شاه وزیر، تیراندازی سنتی، سوارکاری، طناب کشی، دال پلان، هفت سنگ و یه قل دوقل به این بازی های اضافه شده است.

رییس هیئت ورزش های بومی، محلی و سنتی آذربایجان شرقی ادامه داد: 100 بازی نیز در حال شناسایی بوده و امسال در فهرست این بازی ها ثبت می شود.

خدایی با اشاره به برنامه های سال جاری هیئت ورزش های سنتی و بازی های بومی، محلی استان گفت: برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی جام نوروزی، همایش پیاده روی خانوادگی در روستاها و بخش ها به مناسبت روز سلامت و بهداشت جهانی و جشن روز زن و ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و تولد امام خمینی (ره) از جمله برنامه های این هیئت است.

وی برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی منطقه کلیبر (سوارکاری و طناب کشی بانوان) و برگزاری مسابقه های مختلف در بیش از 40 رشته را از دیگر برنامه های این هیئت اعلام کرد.

رییس هیئت ورزش های بومی، محلی و سنتی آذربایجان شرقی، یادآوری کرد: در سال گذشته این هیئت بیش از 70 مورد همایش ورزش عمومی، جشنواره ورزش های سنتی و بازی های بومی، محلی، جشنواره ورزشی ویژه عشایر و مسابقه های استانی برگزار کرد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر