کد خبر: 6451 A

مهندسی ارزش به عنوان شیوه ای کارآمد برای شناسایی و حذف هزینه‌های غیرضروری و کوتاه کردن زمان اجرا و بهینه سازی طرحها بکار گرفته می شود و بررسیهای آن علاوه بر مرحله طراحی و ساخت طرح ها، شامل مرحله بهره برداری و نگهداری نیز می شود.

ایلنا - تبریز: مدیر دفتر فنی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی از استقرار سامانه «مهندسی ارزش» در شبکه پایاب سدهای استان خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، غلام حسین بابایی گفت: با توجه به برنامه های شرکت آب منطقه ای استان مبنی بر لزوم انجام مهندسی ارزش در شبکه های آبیاری و زهکشی استان در سال 90 نسبت به عقد قرارداد مطالعات مهندسی ارزش در شبکه آبیاری طرح سهند، شبکه آبیاری طرح قلعه چای، شبکه آبیاری طرح خداآفرین و شبکه طرح توسعه بهره برداری از ارس اقدام شده است.

وی افزود: مطالعات مهندسی ارزش طرح های سد قیزقلعه سی، سد حاجیلرچای، سد لیلان چای، سد علی آباد اهر، سد ورزقان میانه،شبکه آیدوغموش و شبکه لیلان چای نیز در سالجاری در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

این مقام مسئول با بیان مزیت های انجام مطالعات مهندسی ارزش اظهار داشت: مهندسی ارزش به عنوان شیوه ای کارآمد برای شناسایی و حذف هزینه های غیرضروری و کوتاه کردن زمان اجرا و بهینه سازی طرح ها بکار گرفته می شود و بررسی های آن علاوه بر مرحله طراحی و ساخت طرح ها، شامل مرحله بهره برداری و نگهداری نیز می شود.

وی با بیان اینکه هر واحد هزینه برای مهندسی ارزش 15 تا 30 درصد صرفه جویی در پی دارد، تصریح کرد: بر همین اساس لزوم بکارگیری این روش در آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز احساس شد و طی سالهای 88 تا 90 طرح های شبکه خداآفرین، سد شهریار، سد لیلان چای، تامین برق ایستگاه های پمپاژ شبکه های پایاب و تامین برق شبکه خداآفرین مورد مطالعه قرار گرفته اند که حدود 446 میلیارد ریال صرفه جویی از بابت این مطالعات حاصل شده است.

مدیر دفتر فنی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی افزود: این مطالعات با هدف بررسی و تحلیل فعالیتهای طرح های مذکور در مراحل طراحی و اجرا با استفاده از تجارب، ابتکارها و خلاقیت های متخصصان مطرح در سطح کشور و استان و همچنین متخصصان شاغل در سطح شرکت آب منطقه ای انجام می شود.

گفتنی است، مهندسی ارزش با ارائه راهکارهای نو، ابتکارها و خلاقیت ها و استفاده از تجربه ها، نتایج سودمندی را در زمینه های بهبود کیفیت و صرفه جویی به عنوان دو عامل بسیار اساسی در پی داشته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر