کد خبر: 6695 A

استاندار آذربایجان شرقی:

مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی را یکی از سیاست‌های محوری دولت برای ارتقای سطح معیشت مردم در روستاها به شمار می رود.

ایلنا - بناب: استاندار آذربایجان شرقی مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی را یکی از سیاست‌های محوری دولت برای ارتقای سطح معیشت مردم در روستاها ذکر کرد.

به گزارش ایلنا، احمد علیرضا بیگی که روز سه‌شنبه برای افتتاح چند طرح عمرانی به بناب سفر کرده بود در جمع اهالی روستای روشت بزرگ از توابع این شهرستان، خاطرنشان کرد: توجه دولت احمدی‌نژاد به موضوع تأمین امکانات معیشت مردم در روستاها قابل مقایسه با دولت‌های گذشته نیست و با اقداماتی که این دولت انجام داده امروز کمبودی در روستاها احساس نمی‌شود.

وی تمرکز دولت بر موضوع مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی را فرصتی برای افزایش پایداری روستاها در برابر حوادث طبیعی دانست و اظهار داشت: حادثه‌ای که در مناطقی از آذربایجان شرقی بر اثر زلزله به وقوع پیوست نتیجه استفاده نکردن از این فرصت بود که خسارات مادی و معنوی زیادی را به مردم و روستاها وارد کرد.

علیرضا بیگی با بیان این که در هر حال تسلیم خواست خدا هستیم، افزود: هزینه‌ای که امروز برای جبران خسارت در مناطق زلزله‌زده صرف می‌شود چندین برابر هزینه‌ای است که می‌توانستیم برای نوسازی و مقاوم‌سازی خانه‌های تخریب شده صرف کنیم و شاهد یک زندگی توأم با آرامش و آسایش باشیم.

وی با بیان این که باید 12 هزار واحد مسکونی تا قبل از فرا رسیدن فصل سرما در مناطق زلزله‌زده ساخته شود، اضافه کرد: صرف‌نظر از عزیزانی که جان خود را در حادثه زلزله از دست دادند می‌توان گفت که این حادثه موجب خیر و برکت برای منطقه شد؛ چرا که شاید هیچ حادثه‌ای نمی‌توانست ما را نسبت به آبادانی این منطقه هشیار کند و انشاء الله با اتمام بازسازی مناطق زلزله‌زده شاهد ارسبارانی آباد و توسعه‌یافته خواهیم بود.

علیرضا بیگی با اشاره به همدردی مردم سراسر کشور با زلزله‌زدگان آذربایجان گفت: این حادثه بستری برای بروز اتحاد ملی بود و حضور بالاترین مقامات کشور از جمله مقام معظم رهبری و رییس جمهور در این منطقه و سیل کمک‌های مردمی نشان داد که مردم ایران یکپارچه هستند و به وقت حادثه اتحاد و همدلی خود را نشان می‌دهند.

وی با بیان این که سرعت امداد و نجات آسیب‌دیدگان زلزله آذربایجان در دنیا بی‌نظیر بود، افزود: آماده‌ایم که در بحث بازسازی و احداث مسکن نیز این رکورد را تکرار کنیم و به تعبیر مقام معظم رهبری این حادثه را به سکوی پرش عمران و آبادانی منطقه تبدیل کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح شبکه آبیاری پایاب سد علویان در محدوده شهرستان بناب اظهار داشت: هدف از اجرای چنین طرح‌هایی استفاده بهینه از منابع آبی و افزایش سود فعالیت در بخش کشاورزی است.

وی با بیان این که کشور ما از جهت منابع آبی در مضیقه است گفت: اراضی کشاورزی ما قابلیت سوددهی بیشتر از شرایط فعلی را دارند مشروط بر این که با استفاده بهینه از امکانات آبی و خاکی موجود بهره‌وری در سطح زیر کشت را افزایش دهیم.

امروز سه‌شنبه با حضور استاندار آذربایجان شرقی در شهرستان بناب چهار طرح عمرانی شامل سالن ورزشی قره‌چپق، مدرسه 12 کلاسه مسکن مهر، نوسازی 162 واحد مسکن روستایی و شبکه آبیاری و زه‌کشی پایاب سد علویان به بهره‌برداری رسید.

برای بهره‌برداری از این طرح‌ها در مجموع 67 میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار صرف شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر