کد خبر: 6697 A

خلیفه کل ارامنه آذربایجان:

اهانت به نبی اسلام مصداق عینی محاربه با خدا و رسول خدا است

ایلنا- تبریز: خلیفه کل ارامنه آذربایجان تاکید کرد: توهین به مقدسات دین اسلام، اهانت به تمام ادیان است.

به گزارش ایلنا از تبریز، خلیفه گریگور چیفتچیان در نشست حقوق ادیان که با حضور اعضای هیئت امنا دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی، چند تن از مسئولان استانی و بزرگان ارامنه آذربایجان در محل سالن همایش حوزه هنری استان آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد با بیان اینکه توهین به مقدسات دینی یک دین، توهین به تمام ادیان آسمانی است افزود: ما همگی در عصر یکپارچگی و همبستگی ادیان الهی هستیم و شرایط خاص عصر حاضر شدیداً نیازمند این اتحاد و انسجام است، لذا همزیستی نمی‌تواند به نفرت، دشمنی و بالاخص عدم پذیرش بینجامد چه برسد به توهین که حتی منفورتر از تنفر است.

خلیفه کل ارامنه آذربایجان با بیان اینکه توهین و ناسزا گوئی به دین اسلام با تولید فیلم موهن در حقیقت توهین به همه ادیان آسمانی است افزود: توهین به مقدسات و پیامبران الهی در ادیان مختلف از امور نکوهیده شده است.

وی با بیان اینکه در طول دو هفته اخیر سرشت وجود و ماهیت انتشار فیلم موهنی که به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام(ص) اهانت نموده است کاملاً در تناقض با مفهوم مهر و احترام متقابل میان ادیان است ادامه داد: ما به عنوان مسیحیان چنین اقداماتی را که توهین به مقدسات الهی می‌باشند شدیداً محکوم می‌نماییم چرا که این توهین، توهینی است به کلیه ادیان الهی و مصداق عینی محاربه با خدا و رسول خدا است.

اسقف چیفچیان با بیان اینکه هنگامی‌که دینی در دنیا مورد توهین قرار می‌گیرد به این معناست که با این عمل کلیه مقدسات مورد اهانت قرار می‌گیرند افزود: این مفهوم مهر و احترام متقابل میان ادیان است که در چنین مواردی ما را در مقابل هجمه و توطئه دشمنان خدا و انسانیت متحد و یکپارچه می‌سازد.

وی با بیان اینکه ما به عنوان پیروان ادیان الهی اسلام و مسیحیت دعوت شده‌ایم تا دست در دست یکدیگر در مقابل چنین اقدامات خطرناک و زیان آوری به مبارزه برخیزیم افزود: آنچه قلب شما را به درد آورده موجب درد و رنج ما نیز شده است زیرا ما به عنوان مسیحیان ارمنی به خوبی می‌دانیم مفهوم تحمل درد و رنج در راه دین چیست روابط میان ادیان اسلام و مسیحیت بسیار صمیمانه و برادرانه می‌باشد و نبایستی با چنین اقدامات غیر مسئولانه ای احساسات پیروان ادیان الهی را جریحه‌دار كرد.

خلیفه کل ارامنه آذربایجان افزود: بنابراین به همه اعلام می‌داریم اقدام غیر مسئولانه و بی اساس چنین جریان مغرضانه سیاسی را نباید عمومیت بخشید زیرا مسیحیت واقعی تنها و تنها عشق و احترام را نثار دیگر ادیان الهی بالاخص اسلام می‌نماید.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ خاورمیانه، گذشته و حال مسلمین و مسیحیان در هم آمیخته است ادامه داد: ما همواره باهم زیسته‌ایم باهم رنج کشیده و در کنار هم مبارزه کرده‌ایم و اینک نیز باید پا به پای هم در مقابل کلیه دشواری‌ها به مبارزه برخیزیم.

خلیفه کل ارامنه آذربایجان با بیان اینکه امروزه اقدام وهن صورت گرفته در برابر پیامبر گرامی اسلام (ص) فردا نیز می‌تواند در مورد حضرت عیسی مسیح(ع) انجام شود افزود: در این صورت نیز اطمینان داریم کلیه ادیان الهی و در صدر آن‌ها دین اسلام فریاد اعتراض خود را بر علیه توهین به مقدسات الهی به گوش جهانیان خواهند رساند زیرا توهین به مقدسات یک دین، اهانت به مقدسات کلیه ادیان محسوب می‌شود.

اسقف چیفتچیان در خاتمه تولید و نمایش فیلم موهن به پیامبر اسلام را محکوم کرد و خواستار مجازات عوامل اجرایی این فیلم کذایی شد.

در این نشست که با حضور صاحب نظران و حقوق‌دانان برگزار شد، موضوعاتی همچون قلمرو و گستره حقوق ادیان و قوانین کیفری توهین به مقدسات در ملل مختلف، ظرفیت اسناد و سازمان‌های بین‌المللی در حمایت از حقوق ادیان، تعامل بین ادیان، ظرفیت‌ها و فرصت‌ها و همچنین معیارهای آزادی بیان در غرب مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر