کد خبر: 67276 A

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تبریز:

محمد حسن نامی با بیان اینکه دنیا روز به روز در حال پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات است گفت: کشورمان نیز در سند چشم انداز 1404 به یکی از قطب های این حوزه در جهان تبدیل خواهد شد.

ایلنا- تبریز: همزمان با چهارمین سفر استانی هیات دولت به آذربایجان شرقی و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری، تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی میان دانشگاه تبریز، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی امضا شد.

به گزارش ایلنا از تبریز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این آیین که به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد با بیان اینکه ارزش تحقیقات به نوآوری آن بوده و باید پروژه های تحقیقاتی در دانشگاه ها و سایر مراکز تحقیقاتی کشور کاربردی شده و با توجه به نیاز جامعه انجام پذیرند، تصریح کرد: این وزارتخانه از طرح های خلاقانه و جدید حمایت می کند.

محمد حسن نامی با اشاره به اینکه امروزه کشورها توجه ویژه به حوزه IT و ICT دارند و در این راستا نیز کارهای خیلی خوبی در کشورمان انجام شده، یاد آورشد: در سال گذشته 151 نفر از رتبه های برتر کشور جذب دو رشته تحصیلی مهندسی برق و کامپیوتر شده اند که این امر نشان دهنده پتانسیل بالای کشور در حوزه فناوری و ارتباطات بوده است و باید خروجی های ما نیز بسیار با ارزش باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری با بیان اینکه دنیا روز به روز در حال پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات است گفت: کشورمان نیز در سند چشم انداز 1404 به یکی از قطب های این حوزه در جهان تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروزه استکبار جهانی با سرمایه گذاری و با تجهیزات در حوزه ارتباطات و فناوری اراده خود را به ملل دیگر تحمیل می کنند، اظهار داشت: برای پیشبرد اهداف متعالی انقلاب باید در این زمینه سرمایه گذاری لازم صورت گیرد و این وزارت خانه نیز آماده هرگونه همکاری در جهت توسعه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

رییس دانشگاه تبریز نیز در این آیین وجود 17 دانشکده، آزمایشگاه های مجهز، چندین قطب علمی، بیش از 600 نفر هیات علمی و بیش از 20 هزار دانشجو را از جمله پتانسیل ها ی این دانشگاه برشمرد و گفت: دانشگاه تبریز به ‌عنوان دومین دانشگاه ایران با دارا بودن هفت مركز تحقیقاتی، دانشکده های صنعتی از جمله دانشکده فناوری های نوین، برق و کامپیوتر، مکانیک و عمران، چندین دانشكده اقماری، پردیس بین‌المللی ارس شرایط خوبی را برای توسعه همكاری‌های ملی و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف با سایر دستگاه های دولتی و غیر دولتی فراهم كرده است.

پرویز آژیده افزود: با توسعه همکاری ها و ارتباطات می توان از این توانمندیها و پتانسیل های که در این دانشگاه است در توسعه همه جانبه کشورمان و به ویژه این منطقه استفاده کرد.

به گفته وی، در سال های اخیر گام های موثری در این دانشگاه در توسعه ارتباط با صنعت صورت گرفته و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری سعی شده اجرای طرح های تحقیقاتی بیشتر کاربردی و بتواند مشکلات جامعه را حل کند.

رییس دانشگاه تبریز با بیان اینکه این تفاهم نامه همکاری فیمابین در 8 ماده به امضاء رسید، یاد آور شد: همکاری در تاسیس و راه اندازی پژوهشکده ICT استان آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز، تشکیل کمیته پژوهش و توسعه ICT استانی،توسعه جایگاه و تجاری سازی فناوری های نوین در تکنولوژی ارتباطات استان آذربایجان شرقی، استفاده از توانمندی های علمی و عملی طرفین برای گسترش آموزش و پژوهش در استان و اعطای تسهیلات کم بهره وقرض الحسنه به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دارای ایده های تجاری مرتبط IT و ICT از جمله اهداف اصلی این تفاهم نامه است.

وی حمایت اداره کل از پایان نامه ها و پروژه های کاربردی هدف دار کارشناسی ارشد و دکتری، همکاری علمی، پژوهشی و راهبردی در قالب تحقیقات مشترک، برگزاری دوره های کوتاه مدت و کارگاه های آموزشی برای دستگاه های زیرمجموعه، انجام تحقیقات میدانی مورد نیاز اداره کل توسط دانشگاه، برگزاری همایش ها و کنفرانس های علمی مرتبط با حوزه IT و ICT با هماهنگی طرفین، هماهنگی برای بازدیدهای علمی محققین از زیر مجموعه های اداره کل و فعال سازی مرکز آپای (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد رایانه ای) دانشگاه تبریز به منظور شناسایی و مقابله با حملات سایبری و بدافزارها در استان را از دیگر اهداف این تفاهم نامه عنوان کرد و گفت: در این تفاهم نامه، تالیف و ترجمه مراجع متون و کتب علمی مورد نیاز توسط دانشگاه، دراولویت قراردادن عناوین تحقیقاتی پیشنهادی و یا توافق شده با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل ICT و تلاش در جهت امکان سنجی عملیاتی و تجاری نمودن آنها، انتشار مقالات علمی حاصل از نتایج پروژه های تحقیقاتی مصوب با نام مشترک طرفین تفاهم نامه، به رسمیت شناختن حق و حقوق مادی و معنوی درخصوص نتایج حاصل از فعالیت های مشترک، تلاش در جهت برآورد نیازهای آموزشی و پژوهشی متقابل، ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی مورد نیاز جهت ارائه دوره های آموزشی کوتاه مدت مشترک و تلاش در جهت ایجاد ایجاد تسهیلات جهت پذیرش دانشجویان معرفی شده از سوی پژوهشگاه و اداره کل ICT در دستور کار دانشگاه قرار گرفت.

یاد آور می شود که این تفاهم نامه به امضای پرویز آژیده، رییس دانشگاه تبریز، مرتضی براری، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری و مهندس بهمن حسین زاده، مدیر کل ارتباطات و و فناوری اطلاعات استان آذربایجان شرقی رسید.

همچنین به دنبال امضای این تفاهم نامه، تفاهم نامه دیگری بین دانشگاه سهند، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی امضا شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر