کد خبر: 67738 A

6 پرندگان مهاجر در مناطق مختلف تبریز سقوط کرده بودند که پس از تیمار در مسیر مهاجرت آنها رهاسازی شدند.

ایلنا: تعداد ۲ قطعه چنگر نوک سرخ (چارخو)، ۳قطعه بوتیمار کوچک و ۱ عدد جغد شاخدار توسط کار‌شناسان محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی استان رهاسازی شد.

به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی، این پرندگان به خاطر مهاجرت در ساعت‌های شب و تحت تاثیر نور چراغهای کلانشهر تبریز در نقاط مختلف شهر سقوط می‌کنند.

بیوک رئیسی با بیان این مطلب که شهروندان علاقمند به حیات وحش و طبیعت، این پرندگان را به حفاظت محیط زیست تحویل می‌دهند، گفت: برخی از این پرندگان به خاطر سقوط، دچار آسیب می‌شوند که کار‌شناسان حفاظت محیط زیست ضمن مداوای آن‌ها و رهاسازی در مناطق مناسب در مسیر مهاجرت، به آن‌ها زندگی دوباره می‌بخشند.

رئیسی از شهروندان خواست، در صورت مشاهده این گونه پرندگان و سایر گونه‌های حیات وحش، ضمن گزارش آن با تلفن شبانه روزی ۱۸۱۲، حفاظت محیط زیست را در ارئه خدمات و انجام وظلیف قانونی خود، یاری کنند.

چارخو (چنگر نوک سرخ) پرنده‌ای است با ۳۳ سانتی متر طول، سیاه رنگ با منقار و سپر قرمز که انت‌ها نوکش زرد مایل به سبز است و خط سفیدی در پهلوی خود دارد. دم این پرنده دائماً در حال تکان خوردن است و در هنگام راه رفتن و شنا سفیدی پشت دم آشکار می‌شود. این پرنده با قدرت شنا می‌کند و دائماً درون گیاهان در حال جستجو است و هنگام ترس بیشتر در سطح آب می‌دود. در آبگیر‌ها، رودهای آرام، باتلاق‌ها و علفزار‌ها و نیزارهای نزدیک آب به سر می‌برد.

بوتیمار پرنده‌ای است از تیره لک لک سانان و خانواده حواصیلان که ۱۵ گونه از آن تا به امروز شناسایی شده است. در ارتفاع کم و به دشواری پرواز می‌کند این پرنده هنگام پرواز گردنش را جمع می‌کند. پاهای بزرگ سبز رنگ و صدای مشخصی دارد. بالهای پهنش دارای راههای سیاه و قهوه‌ای است و در طی روز در نیزار‌ها پنهان می‌شود. بوتیمار از مرغان افسانه‌ای ادبیات فارسی است.

جغد شاخدار گونه‌ای از جغد است که درآسیا، اروپا و آمریکای شمالی زادآوری د ارد. این جغد را در حال نشسته از روی گوش‌های بلندش به آسانی می‌توان شناخت. تغذیه‌اش از پستانداران کوچک، پرندگان و حشرات است و برای نشستن، درختان سوزنی برگ را برمی‌گزیند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر