کد خبر: 69642 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی:

محمدیان با اشاره به کاربرد روشهای هسته ای در مدیریت منابع آب گفت: این روش در راستای بهبود دسترسی به منابع آب جهان به عنوان یکی از زمینه های بسیار مهم توسعه شناخته شده است

ایلنا- تبریز: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: استفاده از فن آوری صلح آمیز هسته ای در بهبود شرایط تولید محصولات کشاورزی، افزایش راندمان در واحد سطح، ارتقا سلامت محصول بسیار چشمگیر و تاثیرگذاراست.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، مسعود محمدیان در مراسم آغاز به کار کارگاه آموزشی کاربرد فن آوری هسته ای درکشاورزی، با اشاره به تولید حدود 5 میلیون تن محصولات کشاورزی در استان گفت: درحال حاضر آذربایجان شرقی با مشکلاتی از قبیل محدودیت منابع آبی وخاکی جهت تولید پایدار غذا مواجه و بدیهی است که به موازات کشاورزی پیشرفته، توسعه بکارگیری فن آوریهای نوین و در رأس آن فن آوری هسته ای، می تواند دراستفاده بهینه ازمنابع موجود، مسیر تأمین امنیت غذایی را برای جامعه هموار کرده و کشور را در زمینه تولید محصولات کشاورزی به خودکفایی برساند.

وی با تاکید به اینکه امروزه روشهای هسته ای درکنار سایر روشهای معمول می تواند به عنوان ابزاری قابل اطمینان درحل مؤثروسریع بسیاری از مسائل کشاورزی مورد بهره برداری قرار گیرد افزود: سابقه کاربردروشهای هسته ای درتحقیقات کشاورزی در دنیا به دهه1930رسیده و در این راستا، سازمان خواروبار کشاورزیFAO و آژانس بین المللی انرژی اتمیIAEA در اول اکتبر 1964، به منظور کاربرد روشهای هسته ای در کشاورزی و فرآورده های غذایی، پیمانی را امضاء تا براساس آن بتوانند از فناوری هسته ای به نحو شایسته برای حل مسائل کشاورزی و بهبود تولیدات در سطح جهان وبخصوص در کشورهای در حال توسعه استفاده نمایند. در این مسیر، پرتوهای یونساز وردیابهای ایزوتوپی در مطالعات کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته و باعث تحول عظیمی در کشاورزی شده به طوریکه، براساس گزارشهای موجود، با استفاده از جهش القایی منابع پرتو زای هسته ای در اصلاح نباتات زراعی، بیش از 3000 واریته اصلاح شده در دنیا تولید شده است.

محمدیان با اشاره به کاربرد روشهای هسته ای در مدیریت منابع آب گفت: این روش در راستای بهبود دسترسی به منابع آب جهان به عنوان یکی از زمینه های بسیار مهم توسعه شناخته شده است، بیش از یک ششم جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که دسترسی مناسب به آب آشامیدنیِ بهداشتی ندارند.روشهای هسته ای برای افزایش راندمان جذب آب و کود درگیاهان زراعی، شناسایی حوزه های آبخیز، هدایت آبهای سطحی و زیرزمینی و کنترل نشت و ایمنی سدها به کار رفته و از این روشها برای شیرین کردن آب شور دریاها نیز استفاده می شود.

وی افزود: تاکنون در ایران با استفاده از فناوری هسته ای مطالعاتی در جهت بهبود حاصلخیزی خاك، تغذیه و راندمان مصرف آب و عناصر غذایی گیاهان مختلف نظیر نخود، گندم، گوجه فرنگی، کاهو،چغندرقند، لوبیا، سویا، ذرت، کلزا و نیشکر انجام شده است.

لازم به ذکر است کارگاه آموزشی کاربرد فن آوری هسته ای درکشاورزی با همکاری پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، پزشکی وصنعتی پژوهشگاه علوم وفنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ومجتمع پژوهشی کاربرد پرتوهای شمالغرب کشور، به میزبانی پژوهشکده بیوتکنولوژی شمالغرب کشور برگزار شد تا مدیران، کارشناسان و علاقه مندان بتوانند با آگاهی از امکانات بالقوه این فن آوری در گزینش و استفاده از فن آوری ها برای تولید با هدف توسعه کشاورزی، با اطمینان و دقت بالایی عمل نمایند.

گفتنی است مرکز انرژی اتمی بناب به عنوان مجتمع پژوهشی کاربرد پرتوهای شمالغرب به فعالیت می پردازد. این مرکز با توسعه فعالیتها، استانهای آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، زنجان وکردستان رازیر پوشش قرار خواهد داد.

ایجاد مرکز توسعه کشاورزی هسته ای ومزرعه های نمونه کشاورزی درمنطقه برای ترویج و توسعه کیفی کشاورزی از اهداف این مجتمع پژوهشی است. با ایجاد وتوسعه کشاورزی هسته ای، میزان تولید محصولات کشاورزی منطقه تا20درصد قابلیت افزایش خواهد داشت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر