کد خبر: 74443 A

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

وی با بیان اینکه مقرر بود ۲۰هزار میلیارد ریال از طرف دولت به قطعه سازان پرداخت شود، گفت: متاسفانه تاکنون این امر تحقق نیافته و ادامه این روند می تواند مشکلات بسیاری از جمله افزایش قیمت خودرو را به دنبال دارد.

ایلنا- تبریز: رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید برنامه های خود را برای حمایت از تولید ملی به مردم تبیین کنند چرا که نیاز امروز جامعه رونق گرفتن تولید و کسب و کار در کشور است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا رحمانی در آیین افتتاح نمایشگاه «گام های بلند خودکفایی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران»، اظهار داشت: باتوجه به اهمیت تولید ملی در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال، باید حمایت از تولید ملی و دستیابی به خودکفایی در اولویت برنامه های رییس جمهور آینده کشور باشد.

وی اضافه کرد: وجه بارز خلق حماسه سیاسی انتخابات است و برای ایجاد حماسه اقتصادی نیز باید حمایت از تولید را در دستور کار دولت بعدی ببینیم.

رحمانی ادامه داد: کاندیداها باید برنامه خود را در زمینه فراهم کردن ابزار و زمینه لازم برای حمایت تولید ملی ارایه کنند، چرا که رهبر معظم انقلاب نیز بر حل مشکلات بیکاری و تورم که دغدغه اصلی کشور به شمار می رود تاکید دارند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو عنوان کرد: اگر کشوری می خواهد به رشد اقتصادی ایده آلی برسد باید به تولید بها بدهد، که این موضوع تولیدات بخش صنعتی و کشاورزی را شامل می شود.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: دستیابی به خودکفایی همچون پیروزی در عملیات دوران دفاع مقدس مهم و سد محکمی در مقابل تهاجم اقتصادی دشمنان است.
وی ادامه داد: برای تحقق این امر باید علاوه بر شرایط محیطی، ابزار مورد نیاز نیز در اختیار تولیدکنندگان و صنعتگران کشور قرار گیرد.

رحمانی اضافه کرد: حل مشکل تورم، ایجاد اشتغال و دستیابی به اهداف تعریف شده در سند چشم انداز در گرو حمایت از تولید و بخش صنعت کشور است.

وی با بیان اینکه سال گذشته قوانین خوبی در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از تولید ملی تصویب شد، افزود: تحقق کامل این قوانین در گرو عملکرد دستگاه های اجرایی کشور است.
رحمانی گفت: ایران از توان تجربی، علمی، اقتصادی، و تخصصی خوبی برخوردار است و برنامه ریزی برای حمایت از تولید ملی می تواند جهش بزرگ اقتصادی را موجب شود.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نامگذاری های رهبر معظم انقلاب در ابتدای هر سال از روی برنامه ای دقیق و حساب شده صورت می گیرد، تاکید کرد: روند نامگذاری سال های اخیر نیز حاکی از اهمیت موضوع تولید و توجه ویژه ایشان به این امر است.

وی اضافه کرد: فضای روانی کشور متاثر از تصمیمات و عملکرد مسوولان ارشد نظام بوده و باید برنامه ریزی ها در جهت توسعه اقتصادی و به تبع آن افزایش رفاه جامعه صورت گیرد.
رحمانی با بیان اینکه سر و سامان دادن به وضعیت کسب و کار، خاکریز مقابله با تهاجم اقتصادی غرب است، عنوان کرد: تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت از دیگر عوامل مهم مقابله با این تهاجم است.

رحمانی با بیان اینکه در صورتی که خودمان کالاهای تولید داخل را استفاده کنیم انقلابی در عرصه اقتصاد کشور رخ می دهد، افزود: هر کس بتواند ازتولید حمایت کند ولی آن را دریغ نماید در حقیقت به کشور خیانت کرده است.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به دستاوردهای تراکتورسازی در سال های اخیر ادامه داد: توسعه این گروه صنعتی می تواند علاوه بر توسعه اقتصادی کشور، برای سال های متمادی نیاز بازارهای داخلی را نیز تضمین کند.

رحمانی با بیان اینکه باید ضریب مکانیزاسیون کشاورزی کشور افزایش یابد، گفت: جایگزینی تراکتورهای فرسوده عامل مهمی در دستیابی به این هدف بوده که به رغم تاکیدات و دستورات مختلف تا کنون روند آن رضایت بخش نبوده است.

وی ادامه داد: کاهش مصرف سوخت، افزایش ایمنی و استانداردها و افزایش قابل توجه توانایی این ماشین ها می تواند کمک شایانی به افزایش سطح زیر کشت کشاورزان و ارتقاء کیفی کشاورزی کشور داشته باشد ولی متاسفانه معلوم نیست با چه توجیهی این مزایا از دید پنهان می ماند.

رحمانی با اشاره به اینکه در سال های اخیر سرمایه گذاری خوبی در حوزه خودرو و قطعه سازی شده بود که نتیجه آن افزایش میزان صادرات در این زمینه به کشورهای خارجی شد، با این حال شرایط قطعه سازان ما مناسب نبوده و در این حوزه احساس خطر می شود.

وی افزود: خودروسازان مطالبات قطعه سازان را پرداخت نمی کنند که این موضوع موجب تحمیل خسارات بسیاری به این بخش از صنعت شده است.

رییس کمیسیون صنایع و معادن با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم واحدهای قطعه سازی که با خون دل آن ها را ایجاد کرده وتوسعه داده این به راحتی به تعطیلی کشیده شود، اظهار کرد: در صورتی که متخصصین این بخش، از بدنه قطعه سازان خارج شوند دیگر نمی توان به آسانی آنها را به این بخش بازگرداند.

وی با بیان اینکه مقرر بود ۲۰هزار میلیارد ریال از طرف دولت به قطعه سازان پرداخت شود، گفت: متاسفانه تاکنون این امر تحقق نیافته و ادامه این روند می تواند مشکلات بسیاری از جمله افزایش قیمت خودرو را به دنبال دارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو اضافه کرد: اگر می خواهیم قیمت خودرو را کاهش دهیم باید به بدنه خودروسازی کشور تسهیلات مالی تزریق کنیم، چرا که خودروسازان برای ادامه فعالیت و پرداخت بدهی خود نیازمند منابع مالی هستند.

وی گفت: اگر تسهیلاتی به خودروساز ندهیم مجبور خواهد بود برای پوشش هزینه ها یا قیمت محصولات را افزایش دهد و یا تولید را متوقف کند که هیچ یک به سود کشور نیست.
رحمانی با تاکید بر لزوم تزریق نقدینگی به کل صنایع کشور، اعلام کرد: نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی با توجه به شرایط و مشکلاتی که به وجود آمده بالا رفته ولی رقمی که برای این بخش در نظر گرفته شده بسیار پایین تر از سال های قبلی است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس آمارها میزان نقدینگی در این مدت نیاز به افزایش پنج برابری دارد، گفت: باوجود افزایش نیاز به نقدینگی میزان پرداخت ها کاهش چشمگیری داشته است.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: سال گذشته باید مجموعا ۲۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بخش صنعت و کشاورزی پرداخت می شد که پس از پیگیری های مکرر این قانون در اواخر بهمن ماه به اجرا در آمد و آخر سال نیز به بهانه اینکه این قانون برای یک سال بود، قطع شد.

رحمانی گفت: نوع رفتار ما با نیازهای صنعت و تهاجماتی که علیه اقتصادمان انجام می شود، مطابق نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر