کد خبر: 74547 A

راهبرد اساسی کنترل سیلاب به تغذیه سفره‌های آب کمک می‌کند و موجب می‌شود که قنات‌ها، چشمه‌ها و چاه‌ها با تولید آب بیشتر بتواند زمین‌های کشاورزی بیشتری را به زیر کشت برده و در تولید محصولات غذایی بیشتر، نقش مهمی را ایفاء کنند / این شیوه به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک معمولاً هر از گاهی با جاری شدن سیلاب‌های مخرب با دبی لحظه‌ای بالا، مواجه هستند بسیار مؤثر و راه گشا است.

ایلنا: رئیس اداره توسعه فناوری و یافته‌های تحقیقاتی مرکز تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری کشور از اجرایی شدن طرح احداث سدهای زیرزمینی، برای استفاده از جریانات زیر سطحی در مناطق خشک و نیمه خشک خبر داد. 
به گزارش خبرنگار ایلنا از شبستر، عبدالمحمد غفوری روزبهانی درگردهمایی یک روزه «ارایه یافته های تحقیقاتی آبخوانداری و تغییر الگوی کشت در اراضی حاشیه دریاچه ارومیه» که درمحل ایستگاه آبخوانداری تسوج برگزار شده بود با بیان اینکه این طرح از سه سال پیش با همکاری پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری انجام می شود گفت:کار مطالعاتی احداث یک سد زیرزمینی هم درشهر تسوج شهرستان شبستر انجام شده است به زودی این طرح به صورت اجرایی پیاده خواهدشد.
وی با بیان اینکه در فاز اول طرح احداث سدهای زیرزمینی برای استفاده از جریانات زیر سطحی در مناطق خشک و نیمه خشک اجرایی می شود، تحقیقات فرسایش خاک و روش‌های حفاظت خاک و طرح ملی شناخت فرسایش "خندقی" را از فازهای بعدی این طرح ذکر کرد و گفت: این تحقیقات با هدف کاهش فرسایش خاک انجام شده است که طبق برنامه زمان بندی شده اجرایی می شود.
غفوری روزبهانی با اشاره به برنامه پنجم توسعه در این زمینه ادامه داد: طبق برنامه پنجم توسعه طرح تحقیقاتی پخش سیلاب بر آبخوان های کشور در حال اجرا است و قرار است در وسعت یک میلیون هکتار در طول برنامه پنجم توسعه اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک ایران و بروز مشکلات عدیده‌ای چون کم آبی در بسیاری از مناطق کشور، حفاظت خاک و آبخیزداری از سازنده‌ ترین راهکارها برای مقابله با خشکسالی است و باید گفت آبخیزداری یکی ازشیوه‌های نوین حفاظت آب وخاک، مهار وپخش سیلاب‌ها است که باعث کنترل سیلاب‌های مخرب و نفوذ آب به داخل سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.
غفوری روزبهانی با بیان اینکه راهبرد اساسی کنترل سیلاب به تغذیه سفره‌های آب کمک می‌کند و موجب می‌شود که قنات‌ها، چشمه‌ها و چاه ها با تولید آب بیشتر بتواند زمین‌های کشاورزی بیشتری را به زیر کشت برده و در تولید محصولات غذایی بیشتر، نقش مهمی را ایفاء کنند ادامه داد: این شیوه به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک معمولاً هر از گاهی با جاری شدن سیلاب‌های مخرب با دبی لحظه‌ای بالا، مواجه هستند بسیار مؤثر و راه گشا است.
وی با بیان اینکه مطالعات انجام شده نشان می دهد كه در حدود 44 میلیون هكتار آبرفت با كیفیت مطلوب تا متوسط در كشور وجود دارد افزود: از این مقدار، حدود 14 میلیون هكتار اراضی است كه هیچگونه محدودیتی جهت افکنه پخش سیلاب و اجرای پروژه های پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی ندارد.
غفوری روزبهانی با بیان اینکه200 ایستگاه هواشناسی برای سنجش رطوبت خاک در کشور راه اندازی شده است ادامه داد: بر طبق آمارهای موجود متوسط نزولات جوی كشور قریب 413 میلیارد مترمكعب درسال است كه از این مقدار 63 میلیاردمترمکعب غیرتنظیمی بوده و فقط 40 درصد توسط سدها مهار می شوند و قریب 100 میلیارد متر مكعب آن به صورت آب‌های سطحی(40 میلیاردمترمکعب) و زیرزمینی (60 میلیاردمترمکعب) استحصال شده و قسمت عمده آن تبخیر می‌گردد و بقیه یا به دریاها ریخته و یا از مرزهای كشور خارج می‌شود.
 مركز تحقیقات حفاظت خاك و آبخیزداری از مراكز وابسته به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی بوده که فعالیت آن در زمینه تحقیقات حفاظت خاك و آب، كنترل سیلاب، پخش سیلاب بر آبخوان، هیدرولوژی و منابع آب، مهندسی و حفاظت سواحل و مدیریت آبخیز است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر